Investigating the potential impact of journal writing on adult EFL learners' writing self-efficacy and its relationship with academic achievement in an english preparatory school context in Türkiye
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin günlük tutmanın yazma öz-yeterliği üzerindeki etkisi ve akademik başarı ile ilişkisi: Türkiye hazırlık okulu bağlamında bir inceleme
  1. Tez No: 956757
  2. Yazar: FİLİZ AYSUNUR EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yarı deneysel araştırma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda öğrenim gören yetişkin İngilizce öğrencileri arasında günlük yazmanın yazma öz yeterliği ve akademik başarı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Altı haftalık günlük yazma etkinliği, yazma derslerine entegre edilerek uygulanmış ve bu çalışmaya B1 seviyesinde 45 öğrenci katılmıştır. Tüm katılımcılar deney grubunda yer almıştır, kontrol grubu bulunmamaktadır. Yazma öz yeterliği, Wang (2020) tarafından geliştirilen QEWSE ölçeği ile ölçülmüş; akademik başarıyı değerlendirmek için ise araştırmacı, kurumun İngilizce hazırlık programında kullanılan ve B1 düzeyi için geliştirilen standartlaştırılmış ön test ve son testleri kullanmıştır. Bu testler, akademik yazmanın önemli bileşenlerini ölçen bir yazma rubriği ile değerlendirilmiştir: konuya uygunluk, tutarlılık ve bağlaç kullanımı, sözcük bilgisi ve dil bilgisi çeşitliliği ve doğruluğu. Rubrik, kurumca hazırlanmış ve CEFR B1 tanımlayıcılarıyla ilişkilendirilerek değerlendirmenin güvenilirliği ve farklı öğrenci grupları arasında karşılaştırılabilirliği sağlanmıştır. Sonuçlar, yazma öz yeterliği ve akademik performans açısından ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Bulgular, günlük yazmanın yazma gelişimi ve başarısını olumlu yönde etkilediğini, öğrencilerin akademik yazma görevlerinde öz yeterliklerini ve performanslarını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental research analyses the effects of journal writing on writing self-efficacy and academic achievement among adult EFL learners at a foundation university's English preparatory school in Türkiye. Forty-five B1-level students participated in a six-week journaling activity integrated into their writing lessons. All participants were in the experimental group, with no control group. Writing self- efficacy was measured using the QEWSE (Wang, 2020) scale, and to assess academic success, the researcher used standardised pre- and post-tests that were evaluated using the institution's B1-level essay writing rubric developed and used within this English preparatory program. This rubric evaluates important components of academic writing: task response, coherence and cohesion, lexical resource, grammatical range and accuracy. The rubric has been prepared internally and connected to CEFR B1 descriptors to ensure that the assessment is reliable and comparable across student groups. The results show a statistically significant difference between pre-test and post-test scores in writing self-efficacy and academic performance. The results suggest that journaling positively influences writing development and performance, enhancing learners' self-efficacy and performance in academic writing tasks.