The impact of game-based learning on listening and speaking anxiety in young efl learners
Oyun tabanlı öğrenmenin küçük yaştaki yabancı dil olarak ingilizce öğrenen öğrencilerin dinleme ve konuşma kaygısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 956765
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, oyun temelli öğrenmenin ilkokul öğrencilerinin İngilizce derslerindeki dinleme ve konuşma kaygısı üzerindeki etkisini incelemektedir. İstanbul'daki özel bir ilkokulda gerçekleştirilen araştırmada kırk altı üçüncü sınıf öğrencisi yer almış ve karma yöntemli, yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Kontrol grubu oyun temelli olmayan bir öğretim alırken, deney grubu beş haftalık bir süreç boyunca oyun temelli etkinliklerin derslere entegre edildiği bir müdahaleye katılmıştır. Dinleme ve konuşma kaygısını ölçmek amacıyla uygulanan ön test ve son testlerle elde edilen nicel veriler, betimsel istatistikler ve çıkarımsal karşılaştırmalarla analiz edilmiştir. Sonuçlar, kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Ancak, öğretmen günlükleri ve odak grup görüşmelerinden elde edilen nitel veriler tematik analiz yoluyla incelendiğinde, deney grubundaki öğrencilerin derse katılımlarının arttığı, özgüvenlerinde gelişme gözlemlendiği ve dinleme-konuşma görevlerine daha istekli yaklaştıkları belirlenmiştir. Bulgular, deney grubundaki öğrencilerin oyun temelli dersler sırasında dinleme ve konuşma görevlerine daha aktif katılım gösterdiklerini, kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olmamasına rağmen daha fazla etkileşimde bulunduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of game-based learning on young learners' listening and speaking anxiety in English lessons. Conducted in a private primary school in Istanbul, the study involved forty-six third-grade students and adopted a mixed-method, quasi-experimental design. While the control group received non-game-based instruction, the experimental group participated in a five-week intervention incorporating game-based activities into classroom instruction. Quantitative data were collected through pre- and post-tests measuring listening and speaking anxiety and were analyzed using descriptive statistics and inferential comparisons. The results indicated no statistically significant change in anxiety levels. However, qualitative data, analyzed through thematic analysis of teacher diaries and focus group interviews, revealed that students in the experimental group demonstrated increased participation, improved confidence, and greater willingness to engage in listening and speaking tasks. The findings indicate that students in the experimental group became more engaged and actively participated in listening and speaking tasks during game-based lessons, despite the lack of statistically measurable change in anxiety.