The effects of role-play on adult EFL learners' overall speaking ability, foreign language speaking anxiety, and willingness to communicate
Rol yapmanın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkinlerin genel konuşma becerisi, konuşma kaygısı, ve iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 956766
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, rol yapma etkinliklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen (EFL) yetişkin bireylerin genel konuşma becerileri, yabancı dil konuşma kaygısı (FLSA) ve konuşma istekliliği (WTC) üzerindeki etkilerini Türkiye bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bütünleştirildiği karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, bir vakıf üniversitesinde hazırlık sınıfında öğrenim gören 80 B1 seviyesindeki öğrenciden oluşmaktadır ve öğrenciler iki deney, iki kontrol grubuna ayrılmıştır. Beş hafta boyunca deney grupları rol yapma etkinliklerine katılmış, kontrol grupları ise standart konuşma müfredatını takip etmiştir. Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği (FLSAQ), İngilizce Konuşma İstekliliği Ölçeği ve bir konuşma performansı rubriği kullanılarak ön test ve son testler uygulanmıştır. Ayrıca, nitel veri toplamak amacıyla on katılımcı ile yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Nicel bulgular, deney gruplarında konuşma becerileri ve konuşma istekliliğinde anlamlı gelişmeler olduğunu göstermiştir; konuşma kaygısında ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artış gözlemlenmiştir. Nitel bulgular bu sonuçları desteklemekte olup, öğrencilerin özgüven, motivasyon ve derse katılım düzeylerinde artış olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, rol yapma yönteminin iletişimsel yeterliliği geliştirmek ve EFL sınıflarındaki duyuşsal engelleri azaltmak için etkili bir pedagojik strateji olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of role-play activities on adult EFL learners' overall speaking ability, foreign language speaking anxiety (FLSA), and willingness to communicate (WTC) in a Turkish context. A mixed-methods design was employed, integrating quantitative and qualitative data. The participants were 80 B1-level preparatory students from a private university, divided into two experimental and two control groups. Over five weeks, the experimental groups engaged in role-play tasks, while the control groups followed the standard speaking curriculum. Pre- and post-tests were conducted using the Foreign Language Speaking Anxiety Questionnaire (FLSAQ), the WTC in English Scale, and a speaking performance rubric. Additionally, a semi-structured focus group interview with ten participants provided qualitative insights. Quantitative results showed significant improvements in speaking ability and WTC among the experimental groups, with an increase in speaking anxiety which was statistically not significant. Qualitative findings supported these outcomes, highlighting increased confidence, motivation, and engagement. The study concludes that role-play is a valuable pedagogical strategy for enhancing communicative competence and addressing affective barriers in EFL classrooms.