Investigation of the relationship between childhood trauma and attachment styles with the mediating role of emotional regulation
Çocukluk çağındaki travma ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin duygu düzenleme aracılığıyla incelenmesi
- Tez No: 956770
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
This study examines the mediating role of emotional regulation in the relationship between childhood trauma and adult attachment styles. A quantitative cross-sectional research design was employed with a sample of 313 participants. Data was collected using the Childhood Trauma Questionnaire-Short Form (CTQ-SF), Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-SF), and Adult Attachment Scale (AAS). Results revealed significant associations between childhood trauma and insecure attachment patterns, with higher trauma scores correlating with lower dependability, higher anxiety, and lower comfort with closeness. Emotion regulation difficulties partially mediated these relationships, particularly for attachment anxiety. The findings support the theoretical model wherein childhood trauma disrupts emotional regulation development, which subsequently contributes to attachment insecurity. Gender differences were observed, with females reporting significantly higher levels of childhood trauma than males. Additionally, participants from lower economic backgrounds reported higher childhood trauma levels compared to those from middle and high economic backgrounds. This research contributes to understanding the developmental pathways linking childhood adversity to adult relationship functioning and suggests that interventions targeting emotion regulation skills may be effective in addressing attachment insecurity in trauma survivors.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, çocukluk travması ve yetişkin bağlanma stilleri arasındaki ilişkide duygusal düzenlemenin aracı rolünü incelemektedir. 313 katılımcıyla nicel kesitsel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler, Çocukluk Travmaları Ölçeği-Kısa Form (CTQ-SF), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DERS-SF) ve Yetişkin Bağlanma Ölçeği (AAS) kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, çocukluk travması ile güvensiz bağlanma biçimleri arasında önemli ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur; yüksek travma puanları düşük güvenilirlik, yüksek kaygı ve yakınlık konusunda daha az rahatlamayla ilişkilendirilmiştir. Duygu düzenleme zorlukları bu ilişkilere kısmen aracılık etmiştir, özellikle bağlanma kaygısı için. Bulgular, çocukluk travmasının duygusal düzenleme gelişimini bozduğu ve bunun da bağlanma güvensizliğine katkıda bulunduğu teorik modeli desteklemektedir. Kadınlar erkeklere göre önemli ölçüde daha yüksek çocukluk travması seviyeleri bildirerek cinsiyet farklılıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, düşük ekonomik gelir grubundaki katılımcılar, orta ve yüksek ekonomik gelir gruplarına kıyasla daha yüksek çocukluk travması seviyeleri bildirmiştir. Bu araştırma, çocukluk dönemindeki olumsuzlukları yetişkin ilişki işlevine bağlayan gelişimsel yolları anlamaya katkıda bulunmaktadır ve duygu düzenleme becerilerini hedefleyen müdahalelerin, travma mağdurlarında bağlanma güvensizliğini ele almada etkili olabileceğini göstermektedir.