The effect of brand awareness on repeat purchase intention within the fashion industry
Moda endüstrisinde marka farkındalığının tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 956769
  2. Yazar: CHAYMAE BOURCHACHENE
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son birkaç on yılda moda endüstrisi muazzam bir değişime tanık oldu ve marka farkındalığı artık tüketici davranışını etkileyen çok önemli bir bileşen haline geldi. Tüketicileri aynı markadan tekrar alışveriş yapmaya neyin motive ettiğini anlamak, rekabet kızıştığında iş başarısını sürdürmek için çok önemlidir. Bu çalışma, marka farkındalığının moda sektöründe, özellikle de İstanbul'da ikamet eden yabancılar arasında tekrar satın alma niyetini nasıl etkilediğini incelemektedir. Müşteri deneyiminin de tüketici davranışını etkileyen önemli bir bağlamsal faktör olduğu görülmektedir. Marka farkındalığına ilişkin tüketici izlenimleri, satın alma modelleri ve müşteri deneyiminin sadakat üzerindeki etkisi ankete dayalı bir metodoloji kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, moda sektöründeki tüketici davranışları hakkındaki bilgilerimizi ilerletecek ve müşteriyi elde tutmayı geliştirmek isteyen moda firmalarına aydınlatıcı bilgiler sağlayacaktır. Çalışma ayrıca, müşteri deneyimini geliştirmek, marka bilinirliğini artırmak ve nihayetinde müşterilerinin ek satın alma yapma olasılığını artırmak isteyen şirketler için stratejik öneriler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, the fashion industry has witnessed tremendous change, and brand awareness is now a crucial component affecting consumer behavior. Understanding what motivates consumers to make repeat purchases from the same brand is crucial for maintaining business success when competition heats up. This study examines how brand awareness affects the intention to make repeat purchases in the fashion business, particularly among foreign residents of Istanbul. Customer experience is also seen to be a significant contextual factor influencing consumer behavior. Consumer impressions of brand awareness, purchase patterns, and the influence of customer experience on loyalty are all evaluated using a survey-based methodology. The results of this study will advance our knowledge of consumer behavior in the fashion sector and provide fashion firms looking to improve customer retention with insightful information. The study will also offer strategic suggestions for companies looking to boost customer experience, increase brand awareness, and eventually increase the likelihood that their customers would make additional purchases.