Behavioral economics and consumer behavior: A review of their apllications in different sectors
Davranışsal iktisat ve tüketici davranışları: Farklı sektörlerde uygulamalarına yönelik bir inceleme
- Tez No: 956771
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, davranışsal iktisat, tüketici davranışlar ve bilişsel önyargılar konusundaki farklı sektörlerdeki uygulamaları ele almaktadır. Bu sebeple, davranışsal iktisat, tüketici davranışları ve bilişsel önyargılar gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tez, davranışsal iktisat ile ilgili temel ilkeleri incelerken tüketici davranışları ve bilişsel önyargıların farklı sektörlerdeki algılanması, uygulanması ve etik içgörülerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the applications of behavioural economics, consumer behaviour and cognitive biases in different sectors. For this reason, keywords such as behavioural economics, consumer behaviour and cognitive biases are defined. This thesis examines the perception, application and ethical insights of consumer behaviour and cognitive biases in different sectors while examining the basic principles of behavioural economics.