Bilişsel çarpıtmaların çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive distortions, childhood traumas and attachment styles
- Tez No: 642456
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma bireylerin bilişsel çarpıtmaların çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri ile ilişkisini ortaya koymak, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek ve çocukluk çağı travmalarının bağlanma stilleri ile ilişkili bir değişken olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de yaşamakta olan ve rastlantısal olarak seçilen 18- 72 yaş arasındaki 540 yetişkin araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyo-demografik Bilgi Formu, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Yetişkin Bağlanma Stilleri Envanteri kullanılarak veri toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde IBM SPSS v.25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında çocukluk çağı travmalarının fiziksel istismar alt boyutu ile bilişsel çarpıtmaların alt boyutu olan felaketleştirme, etiketleme, zihinsel filtreleme, aşırı genelleme, kişiselleştirme ve zorunluluk ifadeleri arasında güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bilişsel çarpıtma tüm alt boyutları ile bağlanma stilleri alt boyutlarından güvenli bağlanma alt boyutu arasında güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Araştırma bulguları, literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to determine the relationship between individuals' cognitive distortions, childhood traumas and attachment styles, examine how these variables differ according to demographic variables and determine if childhood traumas have a relationship with the attachment styles. 540 adults between 18-72 years old living in Turkey were randomly chosen as sample of the research. Data were collected using Socio-demographic Information Form, Cognitive Distortions Scale, Childhood Mental Trauma Scale and Adult Attachment Styles Inventory in this research. IBM SPSS v.25 package program was used in the evaluation and analysis of the collected data. In the findings of the study, it was found that there is a strong and positive relationship between physical abuse which is a subdimension of childhood traumas and catastrophizing, labeling, mental filtering, overgeneralizing, personalization and obligatory statements which are subdimensions of cognitive distortions. A strong and positive correlation was found between all subdimensions of cognitive distortion and secure attachment which is a subdimension of attachment styles. The results of the research were discussed in the light of literature.