Madde kullanım bozukluğuna sahip bireyler ve sağlıklı bireyler arasında kavrama kuvveti, duyu, reaksiyon süresi ve el fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of grip strength, sensation, reaction time and hand functions between individuals with substance use disorder and healthy individuals
- Tez No: 956790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL, DOÇ. DR. MUSTAFA DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Physiotherapy and Rehabilitation, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Madde kullanım bozukluğu (MKB); biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutları olan karmaşık bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda amacımız, MKB tanılı bireylerde el ve el bileği kavrama kuvveti, duyu, reaksiyon süresi ve el fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır. Araştırma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Kliniği'ne başvuran 49 MKB tanılı ve benzer özelliklere sahip 52 sağlıklı gönüllü ile yürütüldü. Çalışma kapsamında Standardize Mini Mental Durum Testi kullanıldı ve test skoru 24 ve üstünde olan, 18-45 yaş arasında, okur yazar; DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-V)'e göre madde kullanım bozukluğu tanısına sahip bireyler ve sağlıklı bireyler dahil edildi. Bireylerin her iki ekstremiteleri değerlendirildi. Kavrama kuvveti, Jamar® el dinamometresi ve Jamar® pinçmetre ile; hafif dokunma duyusu, Semmes-Weinstein Monofilament Testi ile; kortikal duyu, iki nokta diskriminasyon testi ile; eklem pozisyon hissi, gonyometre ile; reaksiyon süresi, Nelson El Reaksiyon Testi ile; el fonksiyonu ise Moberg Toplama Testi ile değerlendirildi. Çalışmamızda, kavrama kuvvetinde MKB tanılı bireyler ile sağlıklı bireyler arasında fark bulunmadı (p>0,05). Hafif dokunma duyusunun, özellikle dominant elde, MKB grubunda azaldığı görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Substance use disorder (SUD) is a complex health condition with biological, psychological, and social dimensions. This study aimed to examine grip strength, sensory perception, reaction time, and hand functions in individuals diagnosed with SUD, and to compare these parameters with those of healthy individuals. The study included 49 individuals with SUD from Ankara AMATEM and 52 demographically matched healthy controls. The Standardised Mini Mental State Examination was used in the study, and individuals aged 18-45 who were literate and had a test score of 24 or above, individuals diagnosed with substance use disorder according to DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-V), and healthy individuals were included. Both upper extremities were evaluated. Grip and pinch strength were assessed using a Jamar® dynamometer. Light touch sensation was assessed via the Semmes-Weinstein Monofilament Test, cortical sensory function with the two-point discrimination test, joint position sense with a goniometer, reaction time with the Nelson Hand Reaction Test, and hand function with the Moberg Pick-Up Test. No significant difference was found in grip strength between groups (p>0.05). Reduced light touch sensation was observed in specific areas of the dominant hand in the SUD's (p0.05).