Sezaryen doğumlarda verilen bireyselleştirilmiş emzirme danışmanlığının emzirme öz-yeterliğine, emzirme başarısına ve doğum sonrası depresyona etkisi
The effect of individualized breastfeeding counseling given during cesarean births on breastfeeding self-efficacy, breastfeeding success and postpartum depression
  1. Tez No: 956792
  2. Yazar: SEDA KAYABEY UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İSLİMYE TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma bireyselleştirilmiş emzirme danışmanlığının emzirme öz yeterliliğine, emzirme başarısına ve postpartum depresyona etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma müdahale kontrol çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran gebeler oluşturmaktadır (Müdahale=36, Kontrol=36). Araştırmada antenatal dönemde müdahale grubuna bireysel emzirme eğitimi ve emzirme kitapçığı, kontrol grubuna sadece emzirme kitapçığı verilmiştir. Müdahale grubuna doğum sonrası dönem ilk 24. saatte yüz yüze, 14. ve 41. günlerde telefonla görüşme sağlanarak emzirme danışmanlığı verilmiştir. Doğum sonrası ilk 24. saatte emzirme başarısı değerlendirilmiş ve doğum sonrası 41. günde son veriler toplanılmıştır. Kontrol grubuna ise doğum sonrası ilk 24. saatte yüz yüze görüşme sağlanarak herhangi bir müdahalede bulunmadan emzirme başarısı değerlendirilmiş, doğum sonrası 41. günde telefonla görüşme sağlanarak son veriler toplanılmıştır. Araştırmanın verileri Katılımcı Tanılama Formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Kısa Form Ölçeği-Antenatal Şekli, Emzirme Öz-Yeterlilik Kısa Form Ölçeği-Postnatal Şekli, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Postanal Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale ve kontrol grubunda sadece anne sütü ile beslenme süresi ve emzirme öz-yeterlilik açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Araştırma sonucunda bireyselleştirilmiş emzirme danışmanlığı verilen annelerin bebeklerine doğum sonu dönemde daha uzun süre sadece anne sütü ile beslediği ve emzirme yeterliliklerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of individualized breastfeeding counseling on breastfeeding self-efficacy, breastfeeding success, and postpartum depression. This was a controlled interventional study. The sample of the study consisted of pregnant women who presented to the Obstetrics Outpatient Clinics of Balıkesir University Healthcare Practice and Research Hospital (intervention=36, control=36). In the antenatal period, the participants in the intervention group were given individual breastfeeding education and a breastfeeding booklet, while those in the control group were given only the breastfeeding booklet. In the postpartum period, the participants in the intervention group were given breastfeeding counseling face-to-face within the first 24 hours and over the phone on days 14 and 41. Breastfeeding success was evaluated within 24 hours after delivery, and the posttest data were collected on the 41st day. The participants in the control group were interviewed face-to-face within the first 24 hours, no intervention was applied, their breastfeeding success was evaluated, and the posttest data were collected over the phone on the 41st postpartum day. A Participant Information Form, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form-Antenatal Version, the Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form-Postnatal Version, the LATCH Breastfeeding Assessment Tool, the Edinburgh Postnatal Depression Scale, and a Postnatal Information Form were used to collect data. There were significant differences between the intervention and control groups in terms of their duration of exclusive breastfeeding and levels of breastfeeding self-efficacy (p0.05).