HCV pozitif olan hastalarda mtDNA mutasyonları ve telomer uzunluğu analizi
mtDNA mutations and telometer length analysis in HCV positive patients
  1. Tez No: 956793
  2. Yazar: EBUBEKİR DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TÜLAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) hepatotropik bir virüs olup dünya çapında kronik hepatit ve karaciğer hastalıklarının başlıca nedenidir. İnsan mitokondriyal DNA'sı (mtDNA), mitokondrilerin adenozin trifosfat (ATP) sentezi sırasında ROS üretmesi nedeniyle oksidatif hasara eğilimlidir. Telomerler, kromozomların terminal kısımlarında görev alarak bilgi taşıyan DNA'nın bütünlüğünü korur. Bu tez çalışmasında HCV pozitif hasta ve HCV negatif bireylerde ATPase6 (MT-ATP6) geni mtDNA mutasyonlarının taranması ve telomer uzunluğunun analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 28 HCV pozitif hasta ve 30 HCV negatif bireyden alınan kanlardan DNA izolasyonları geçekleştirildi. ATPase6 geni mtDNA mutasyonları için hedeflenen gen bölgesi PCR ile amplifiye edildi, sonra ise Sanger DNA dizi analizi yapıldı. RT-PCR yöntemi ile telomer uzunluğu analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 30 HCV negatif bireyde 55 ve 28 hepatit C hastasında ise 43 tane ATPase6 geni mutasyonu saptandı. HCV negatif bireylerde 16 farklı ve HCV pozitif hasta bireylerde 12 farklı ATPase6 geni mutasyonu ve toplamda ise her iki grupta 21 farklı mutasyon çeşidi saptandı. Diğer taraftan hepatit C hastaları ve HCV negatif bireylerin telomer boyları karşılaştırıldığında hasta bireylerin telomer boyunun kısa olduğu saptandı, fakat istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenemedi (p=0,7369). Ayrıca telomer boyunun ATPase6 geni mtDNA mutasyon çeşitlerine ve biyokimyasal test sonuçlarına dağılımına bakıldığında anlamlı bir fark taşımamaktaydı (p>0,05). Sonuç olarak hepatit C hastalarında ATPase6 geni mtDNA mutasyonlarının frekansının yüksek olduğu ve telomer boyunun kısa olduğu görülmüştür, fakat bu genetik değişikliklerin daha geniş hasta popülasyonlarında çalışılması tanı, tedavi ve hastalığın prognozundaki öneminin anlaşılması için değerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is a hepatotropic virus and the leading cause of chronic hepatitis and liver disease worldwide. Human mitochondrial DNA (mtDNA) is prone to oxidative damage as mitochondria produce reactive oxygen species during the synthesis of adenosine triphosphate (ATP). Telomeres protect the integrity of information-carrying DNA by acting at the terminal parts of chromosomes. In this thesis, we aimed to screen mtDNA mutations in ATPase6 (MT-ATP6) gene and analyze telomere length in HCV positive patients and HCV negative individuals. For this purpose, DNA was isolated from blood samples of 28 HCV positive patients and 30 HCV negative individuals. The targeted gene region of ATPase6 gene for mtDNA mutations was amplified by PCR and then Sanger DNA sequence analysis was performed. Telomere length analysis was performed by RT-PCR method. According to the results, 55 ATPase6 gene mutations were detected in 30 HCV negative individuals and 43 in 28 hepatitis C patients. There were 16 different ATPase6 gene mutations in HCV negative individuals and 12 different ATPase6 gene mutations in HCV positive individuals and 21 different mutation types in total in both groups. On the other hand, when the telomere lengths of hepatitis C patients and HCV negative individuals were compared, it was found that the telomere lengths of the patients were shorter, but no statistically significant difference was determined (p=0.7369). In addition, there was no significant difference in the distribution of telomere length according to ATPase6 gene mtDNA mutation types and biochemical test results (p>0.05). In conclusion, the frequency of ATPase6 gene mtDNA mutations is high and telomere length is short in hepatitis C patients, but it would be valuable to study these genetic alterations in larger patient populations to understand their importance in diagnosis, treatment and prognosis.