Deneysel diyabette TXNIP inhibitörünün bilişsel performans üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of TXNIP inhibitor on cognitive performance in experimental diabetes
- Tez No: 956800
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI, PROF. DR. CAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nöroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Diyabet, metabolik ve inflamatuar stresin neden olduğu bilişsel gerileme ve nöronal hasarla ilişkilidir. TXNIP, tiyoredoksinle etkileşerek, oksidatif stresi artıran ve NLRP3 inflamasyonunu tetikleyen strese duyarlı bir moleküldür. TXNIP'in aşırı ekspresyonu bilişsel fonksiyon bozuklukları ile bağlantılıdır. Bu çalışmada, deneysel diyabette verapamil tedavisi ile TXNIP inhibisyonu sonucunda hipokampusta ER stresi, inflamasyon ve apoptoz mekanizmalarındaki değişimler ve bunların bilişsel performans üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Araştırmada, Her grupta 10 adet olmak üzere 60 adet Wistar albino sıçan kullanıldı. Rastgele seçilen çalışma grupları; Kontrol, Kontrol+Gavaj, Kontrol+Verapamil, Diyabet, Diyabet+Gavaj ve Diyabet+Verapamil olarak düzenlendi. Diyabet modeli, tek doz 40 mg/kg intraperitoneal streptozotosin uygulaması ile yapıldı ve hayvanlara 12 hafta verapamil (oral gavaj ile 10 mg/kg/gün) verildi. Bilişsel performans, Morris su labirenti kullanılarak 0. ve 12. haftada değerlendirildi. Sıçanlardan elde edilen hipokampus dokularında ER stresi, inflamasyon ve apoptoz ilişkili genler ile TXNIP gen ve protein düzeyinde analiz edildi. Veriler Prism10.5.0 kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is associated with cognitive decline and neuronal damage caused by metabolic and inflammatory stress. TXNIP is a stress-sensitive molecule that interacts with thioredoxin to increase oxidative stress and trigger the NLRP3 inflammasome. Overexpression of TXNIP is associated with cognitive dysfunction. This study aimed to investigate the changes in ER stress, inflammation, and apoptosis mechanisms in the hippocampus following verapamil treatment and TXNIP inhibition in experimental diabetes and their effects on cognitive performance. Method: In the study, 60 Wistar albino rats, 10 in each group, were used. Randomly selected study groups were assigned as Control, Control+Gavage, Control+Verapamil, Diabetes, Diabetes+Gavage, and Diabetes+Verapamil. The diabetes model was induced by a single dose of 40 mg/kg intraperitoneal streptozotocin, and the animals received verapamil (10 mg/kg/day by oral gavage) for 12 weeks. Cognitive performance was assessed using the Morris water maze at weeks 0 and 12. ER stress, inflammation, and apoptosis-related genes, as well as TXNIP, were analyzed at the gene and protein levels in hippocampus tissues obtained from rats. Data were analyzed using Prism10.5.0.