Koruma ve bakım altında bulunan çocukların psiko-sosyal gelişiminde çocuk bakım elemanlarının sosyal sorun çözme becerilerinin rolü
The role of social problem solving skills of child care elements in psycho-social development of children under protection and maintenance
- Tez No: 545217
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuklar geleceğin şekillenmesinde etkin role sahip bireylerdir. Psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı bir gelişim evresi geçiren çocuklar, ileriki yaşamlarında kendilerine ve çevrelerine yarar sağlayan bireylere dönüşürler. Genel olarak sağlıklı ve bilinçli bir toplum yapısına ulaşabilmek için çocukların gelişimine önem verilmelidir. Bunun içinde çocuklarla birebir iletişim halinde olan kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Çalışma teorik nitelik taşımakta olup, alanyazın taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu sorumluluğu yerine getirecek olan kişiler aile yanındaki çocuklar için ebeveynler, kardeşler, öğretmenler ve diğer aile büyükleri ve fertleridir. Koruma ve bakım altında olan çocuklar için ise çocuk bakım elemanları, koruyucu aile fertleri, öğretmenler, bu kurumlarda görevli psikologlar, sağlık personelleri, çocuk eğitmenleri ve sosyal hizmet görevlileridir. Bu çalışmada çocuk bakım elemanlarının koruma ve bakım altında bulunan çocukların psiko-sosyal gelişimindeki rollerine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada alan yazın taraması yöntemi kullanılmıştır. İyi bir problem çözücü olan çocuk bakım elemanları, sorumluluğu altındaki çocukların psiko-sosyal gelişimlerine de olumlu katkı sağlayacaklardır. Karşılaşılan bir sorunu en iyi şekilde kontrol altına alıp, neden olabileceği olumsuzlukları ortadan kaldırır. Ayrıca iletişim halinde olduğu çocukların sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerine dair örnek teşkil eder.
Özet (Çeviri)
Children are individuals who have an active role in shaping the future. Children who have a healthy and psychologically healthy development phase become individuals who benefit themselves and their environment in their future lives. In general, the development of children should be given importance in order to reach a healthy and conscious society. There is a great deal of responsibility for those who are in direct contact with children. The study has a theoretical quality and the method of scanning literature is used. Persons who will fulfill this responsibility are parents, siblings, teachers and other family elders and individuals for children next to the family. For children under protection and care, child care staff, foster family members, teachers, psychologists working in these institutions, health personnel, child educators and social workers. In this study, a research has been conducted on the role of child care staff in the psycho-social development of children under protection and care. In the study, the literature review method was used. Child care staff, who are a good problem solver, will also contribute positively to the psycho-social development of children under their responsibility. It takes the best possible control of a problem and eliminates the problems it may cause. It is also an example of how children with whom they are communicating can deal with problems.