İlk çağ filozofları tanrı anlayışları ve teistik açıdan inceleme
Ancient philosophers, their conceptions of god and theistic analysis
  1. Tez No: 956835
  2. Yazar: ANIL COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
İlk Çağ felsefesi, mitolojiye olan itibarın arasından sıyrılıp, M.Ö. 6. yüzyılda salt akıl ve düşünceye önem veren Thales ile başlayıp doğa felsefesini; M.Ö. 5. yüzyılda Sofistler ve Sokrates‟le insan felsefesini oluşturmuş; MÖ. 4. yüzyılda „‟Platon ve Aristo‟‟ ile sistemleşmiş; M.Ö. 3. ve M.S.1. yüzyılda „‟Epikür‟‟, „‟Septik‟‟, ve „‟Stoacı‟‟ okul ile beraber ahlaki Helen dönemini; M.S. 1. Yüzyılla M.S. 5. yüzyıl arasında „‟Yeni Platoncu‟‟ okulla dini dönemi temsil etmiş, bu ekol öğretileri ile sona ermiştir. İlk Çağ felsefesi, düşünce tarihinin en popüler isimlerini içine alan ve düşünce dünyasının temeli olan, önemli bir dönemi kapsamaktadır. Bu itibarla dönem, anlamlandırılması kolay bir şekilde işlenmiş ve sadeleştirilmiş; İlk Çağ felsefesi düşünce tarihiyle alakalı literatürde bulunan karışıklıklar bütünleştirilmeye, karmaşalar giderilmeye, dönem birbiriyle bağlantılı ve bağlamlı bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. İlk Çağ filozofları arasında özgün düşünceleriyle öne çıkan filozoflara dair, anlam karmaşasının ortadan kalkması; işlenen filozofun Tanrı düşüncelerinin daha açık bir şekilde değerlendirebilmesi için hayatlarına, yer yer önem gören düşüncelerine değinilmiş ve maksadın sonuca ulaşması kolaylaştırılmıştır. Bu niyetle, Thales‟ten Sokrates‟e, Platon‟dan Helenistik ve Roma felsefesinin öncü temsilcilerine kadar birçok filozof; hayatları, görüşleri ve katkılarıyla önemle işlenmiş; onların salt düşünceden hareket eden yapılarına dikkat çekilerek, ahlaki, dini ve tanrısal görüşleri, teistik bağlamda incelenmiştir. Yapılan incelemenin sonucunda; hangi okul veya görüşten olursa olsun, bütün filozofların iyi ahlaka; maddi haz ve hezeyanlardan uzak durulması ya da dengeli olunmasına; maddeselliğin kıymetsiz ve önemsizliğine dikkat çekmeleri dikkatimizi çekmiş; çalışmamızın en çarpıcı bulgusu da, Protogoras hariç, Sofistler dışındaki bütün filozofların Tanrı'nın varlığını doğrudan reddetmedikleri; reddetmek bir tarafa, düşünce çığırı açan ve bu alanda popülerliğini hiç kaybetmemiş birçok filozofun Tanrı‟yı; „‟aşkın‟‟,‟‟içkin‟‟ veya „‟yetkin‟‟ vs. olarak kabul ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan bu sonuç; teistlerin iddia ettiği ve inandığı Tanrı varlığına dair önemli bir akli kaynak ve rasyonalite olmuştur.
Özet (Çeviri)
The philosophy of the ancient age, freed from mythology, began with Thales in the 6th century BC, emphasizing reason and forming the philosophy of nature. In the 5th century BC, the Sophists and Socrates shaped the philosophy of humanity. In the 4th century BC, Plato and Aristotle systematized it. The schools of Epicurus, Stoicism, and Septicism represented the moral Hellenistic period, while Neo-Platonism marked the religious period. The Roman religious period ended with Augustine in the 5th century AD. Ancient philosophy, encompassing key thinkers, is the foundation of Western thought. The period has been simplified and organized to address confusion in the literature, presenting it in a connected and contextual manner. To clarify the views of philosophers on God, their lives and thoughts have been highlighted. Philosophers from Thales to Augustine have been explored for their contributions, with emphasis on their moral, religious, and divine views in a theistic context. As a result of the study, it has been noted that all philosophers, regardless of their school or view, draw attention to good morals; to stay away from material pleasures and delusions or to be balanced; and to the worthlessness and insignificance of materiality; and the most striking finding of our study is that, except for Protagoras, all philosophers other than the Sophists did not directly deny the existence of God; far from denying it, many philosophers who have pioneered new ideas and have never lost their popularity in this field have accepted God as“transcendent”,“immanent”or“perfect”etc. This conclusion has become an important source of reason and rationality regarding the existence of God that theists claim and believe in.