Bağımsızlıktan günümüze Batı Afrika'da yaşanan darbeler: Mali örneğinde
Coups in West Africa from independence to the present: The case of Mali
  1. Tez No: 956856
  2. Yazar: ABOUBACAR SISSOKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Mali, 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasından bu yana, sık sık askeri darbelere sahne olmuş; tartışmalı yönetim biçimleri, çoklu güvenlik krizleri ve sınırlı demokratik dayanıklılık ile karakterize edilen Batı Afrika bölgesinde dikkat çeken bir dinamik haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Mali'deki kurumsal dönüşümlerin altında yatan faktörleri ve bu dönüşümlerin etkilerini derinlemesine incelemektir. Tez, nitel araştırma yöntemi esas alınarak üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, temel kavramlara yer verilerek darbe olgusunu anlamaya yönelik teorik çerçeve sunulmuştur. İkinci bölümde, Mali'de yaşanan darbelerin ulusal ve bölgesel güvenlik politikaları üzerindeki etkileri ele alınmış; bu bağlamda iktidar geçişlerinin askeri aktörler ve iç çatışmaların çözüm süreçleri üzerindeki kurumsal yansımalarına odaklanılmıştır. Üçüncü bölümde ise Mali'de gerçekleşen darbeler (1968, 1991, 2012, 2020, 2021) kronolojik olarak karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Bu bölümde darbe planlayıcılarının hedefleri, ulusal ve uluslararası tepkiler, kurumsal, toplumsal ve ekonomik etkiler ile devlet dışı silahlı grupların bastırılması süreçleri kendi bağlamları içinde analiz edilmiştir. Disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyen bu çalışma, bir yandan Batı Afrika'daki darbelerin genel dinamiklerine ışık tutmayı, diğer yandan Mali'ye özgü koşulların daha iyi anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Siyasi istikrarsızlık ile güvensizlik arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekilen tez, bu çerçevede sonuç bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since gaining independence in 1960, Mali has frequently experienced military coups, becoming a distinctive case in West Africa marked by contested forms of governance, multiple security crises, and limited democratic resilience. The primary aim of this study is to examine in depth the factors behind institutional transformations in Mali and their subsequent impacts. This thesis is structured in three chapters and employs a qualitative research methodology. The first chapter outlines the theoretical framework by emphasizing key concepts and offering an analytical approach to understanding the phenomenon of coups. The second chapter explores how military interventions in Mali have influenced national and regional security policies. Within this framework, particular attention is paid to the institutional implications of power transitions involving military actors and the resolution of internal conflicts. The third chapter provides a chronological and comparative analysis of the numerous coups that have taken place in Mali (1968, 1991, 2012, 2020, and 2021). This section examines the objectives of coup planners, national and international reactions, institutional, social, and economic repercussions, as well as the suppression of non-state armed groups—each within its own context.Adopting an interdisciplinary approach, this study seeks to shed light on broader patterns of coups in West Africa while also enhancing understanding of the specific dynamics unique to Mali. Emphasizing the close relationship between political instability and insecurity, the thesis concludes with a comprehensive discussion of its key findings