Ventral pallidum CaMKIIa neurons modulate affective behavior in wistar rats
Wistar sıçanlarında afektif davranışların ventral pallidum CaMKIIa modülasyonu
  1. Tez No: 956855
  2. Yazar: SİNEM GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL, DR. NOEMI ROOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ventral pallidum (VP), GABAerjik, kolinerjik ve glutamaterjik nöronlardan oluşan bir bazal ön beyin çekirdeği olarak hem olumlu hem de olumsuz uyaranların işlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, VP'deki CaMKIIa ifadeleyen nöronların Wistar sıçanlarının duygusal davranışlarındaki rolü, kemogenetik ketleme yöntemi ile araştırılmıştır. Bu nöronların ketlenmesi, açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent ve sosyal yaklaşma-kaçınma testinde lokomotor etkinliğin ve keşif davranışının azalmasına yol açmıştır. Deney grubu ayrıca hem sosyal etkileşim alanında hem de yükseltilmiş artı labirentin açık kollarında daha az zaman geçirmiş ve anksiyete benzeri davranış sergilemiştir. Sükroz tercihi ve zorunlu yüzme testleri ile ölçülen depresyon benzeri davranışlar ise değişmemiştir. Yenilikle baskılanmış beslenme testinde, yemeye başlama süresi gruplar arasında değişmemiş; ancak deney hayvanları kendi kafeslerine geri konduklarında yemlerini yemeye başlamaları daha uzun sürmüştür. İşitsel korku koşullanması sırasında, ketleme grubu daha fazla donma davranışı sergileyerek korku tepkilerinin arttığını göstermiştir. CaMKIIa ifade eden VP nöronların nörokimyasal profilini ortaya çıkarmak için çeşitli moleküler belirteçler incelenmiştir. CaMKIIa hücrelerinin küçük bir alt kümesinde parvalbumin, daha küçük bir alt kümesinde ise calbindin, sekretagogin ve kolin asetiltransferaz gözlemlenmemiştir. Bu durum söz konusu nöron popülasyonunun kısmen heterojen bir yapıya sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu sonuçlar, CaMKIIa barındıran ve büyük oranda glutamaterjik olduğu düşünülen VP nöron grubunun, bu çekirdeğin motivasyonu eyleme dönüştürmedeki özel işlevine sunduğu belirgin katkıları ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The ventral pallidum (VP) is a basal forebrain nucleus composed of GABAergic, cholinergic, and glutamatergic neurons, playing a crucial role in processing both rewarding and aversive stimuli. Here, the pontetial affective role of CaMKIIa-expressing neurons in the VP was investigated by selectively inhibiting them using chemogenetics in Wistar rats. Inhibition of these neurons led to reduced locomotor activity and exploratory behavior in the open field test, elevated plus maze, and social approachavoidance test. The experimental group spent less time in the social interaction zone and exhibited increased anxiety-like behavior, as indicated by reduced open-arm exploration in the elevated plus maze. Depression-like behaviors, assessed by sucrose preference and forced swimming remained unchanged. In the novelty-suppressed feeding test, approach latency to food was similar between groups, while experimental animals took longer to begin eating in their home cage. During auditory fear conditioning, chemogenetic inhibition increased freezing, suggesting a heightened fear response. To characterize the neurochemical profile of CaMKIIa-expressing neurons in the VP, their co-expression with various molecular markers was examined. A small subset of CaMKIIa+ cells coexpressed parvalbumin, with fewer of them expressing calbindin, secretagogin, and choline acetyltransferase, highlighting the limited heterogeneity of this population. These results reveal the specific contributions of CaMKIIa-expressing putative glutamatergic neurons to the specialized role of VP in translating motivation into action.