John Heartfield'ın politik fotomontajları ve grafik tasarımda propaganda iletişimi
John Heartfield's political photomontages and propaganda communication in graphic design
  1. Tez No: 956890
  2. Yazar: CEMRE CEMALİ
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Weimar Cumhuriyeti'nin son dönemleri ve Adolf Hitler yönetimindeki Nasyonal Sosyalist Partisi'nin Almanya'da hüküm sürdüğü dönemlerde muhalif kişiliği ile öne çıkan Berlin Dada sanatçısı John Heartfield'ın politik fotomontajları incelenmeye çalışılmıştır. Fotomontajın öncüsü olarak kabul edilen John Heartfield'ın I. ve II. Dünya Savaşı arasındaki Almanya'da yaşanan sosyal, politik ve ekonomik gelişmelere verdiği eleştirel tepkilerinin grafik tasarım ve propaganda iletişimi açısından incelenmesi çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma, Nazi rejiminin propaganda iletişimlerinde grafik tasarımı nasıl kullandığı ve bu kapsamda John Heartfield'ın karşıt üretimlerini nasıl kurguladığı soruları etrafında şekillenmektedir. Literatür taramasının temel alındığı bu çalışmada, John Heartfield'ın fotomontajlarının tarihsel süreçler ve görsel çözümlemeler ile analiz edilmeye çalışılması hedeflenmiştir. Çalışmada, iletişim, propaganda ve grafik tasarım kavramlarının teorik temelleri ele alınmaya çalışılmıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında Almanya'nın yaşadığı politik, sosyal ve ekonomik buhran dönemi, Weimar Cumhuriyeti'nin zayıf yapısı ve Hitler'in siyasetteki yükselişi incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Nazi propagandasının stratejileri ve geleneksel değerleri reddeden Dadaizm akımının sanatsal tepkilerinin irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda, politik tutumuyla öne çıktığı düşünülen Berlin Dada'nın dönem içerisindeki sanatsal üslubu incelenmeye çalışılmıştır. John Heartfield'ın dönem içerisinde ürettiği fotomontajlarının yalnızca birer grafik ürünü olmaktan ziyade, Nazi Almanyası'ndaki otoriter rejim, kapitalist düzen ve ana akım medyasının manipülasyonlarına karşı politik görsel silahlar olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda, kitleleri bilinçlendirmek için çarpıcı bir görsel üslup benimseyen Berlin Dada sanatçısı John Heartfield'ın eserlerinin tarihsel ve sosyo-politik bağlamda incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to examine the political photomontages of Berlin Dada artist John Heartfield, who came to the fore with his oppositional personality during the last periods of the Weimar Republic and the reign of the National Socialist Party under Adolf Hitler in Germany. The main purpose of the study is to examine the critical responses of John Heartfield, who is considered the pioneer of photomontage, to the social, political and economic developments in Germany between World War I and II in terms of graphic design and propaganda communication. The study is shaped around the questions of how the Nazi regime used graphic design in propaganda communications and how John Heartfield constructed his oppositional productions within this scope. In this study, which is based on a literature review, it is aimed to analyze John Heartfield's photomontages with historical processes and visual analyses. In the study, the theoretical foundations of the concepts of communication, propaganda and graphic design were tried to be addressed. The political, social and economic crisis period experienced by Germany after World War I, the weak structure of the Weimar Republic and the rise of Hitler in politics were tried to be examined. In this context, it was aimed to examine the strategies of Nazi propaganda and the artistic reactions of the Dadaism movement that rejected traditional values. In this context, the artistic style of Berlin Dada, which is thought to stand out with its political attitude, was tried to be examined during the period. The photomontages produced by John Heartfield during this period are thought to be political visual weapons against the manipulations of the authoritarian regime, capitalist order and mainstream media in Nazi Germany, rather than being mere graphic products. In this context, it is aimed to examine the works of Berlin Dada artist John Heartfield, who adopted a striking visual style to raise awareness of the masses, in a historical and socio-political context.