Evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between differentiation of self and marital adjustment in married individuals
  1. Tez No: 956889
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya yaşları 20-60 arasında değişen, yaş ortalaması 36.06 olan 407 evli birey (261 kadın, 146 erkek) katılım sağlamıştır. Veriler“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği”,“Evlilikte Uyum Ölçeği”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 29.0 ve PROCESS Macro (4.0) ile yapılmıştır. Evlilik uyumunun demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi ve ANOVA ile incelenmiş; değişkenler arası ilişkiler için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca psikolojik esnekliğin aracılık rolü PROCESS Macro (4.0) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, demografik değişkenler ile evlilik uyumu arasındaki ilişki incelendiğinde, yalnızca evlilik süresinin evlilik uyumunu anlamlı düzeyde etkilediği bulunmuştur. Buna karşın, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve evlenme biçimi değişkenleri açısından evlilik uyumunda anlamlı bir fark saptanmamıştır. Korelasyon analizleri, benliğin ayrımlaşmasının hem evlilik uyumu hem de psikolojik esneklik ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğunu göstermiştir. Aracılık analizi bulgularına göre ise, psikolojik esneklik, benliğin ayrımlaşması ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide kısmi bir aracılık rolü üstlenmektedir. Elde edilen bulgular, kuramsal çerçevede tartışılmış ve ilgili alana yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between differentiation of self and marital adjustment among married individuals. A total of 407 married individuals (261 women and 146 men), aged between 20 and 60 years (M = 36.06), participated in the study. Data were collected using the“Differentiation of Self Inventory,”the“Marital Adjustment Scale,”the“Psychological Flexibility Scale,”and a“Personal Information Form”developed by the researcher. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 29.0 and PROCESS Macro (4.0). Whether marital adjustment differed according to demographic variables was examined using t-tests and ANOVA; Pearson correlation analysis was used to investigate the relationships between variables. Additionally, the mediating role of psychological flexibility was analyzed using PROCESS Macro (4.0). According to the results, among the demographic variables, only the duration of marriage was found to significantly affect marital adjustment. No significant differences were found in marital adjustment based on gender, age, education level, or type of marriage. Correlation analyses showed that differentiation of self was positively and significantly associated with both marital adjustment and psychological flexibility. Mediation analysis indicated that psychological flexibility partially mediates the relationship between differentiation of self and marital adjustment. The findings were discussed within a theoretical framework, and various suggestions were offered for future research and practice.