Bağlanma stillerinin romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonlarına etkisinde savunma mekanizmalarının aracı rolü
The mediating role of defense mechanisms in the effect of attachment styles on romantic relationship obsessions and compulsions
- Tez No: 956931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, bireylerin romantik ilişkilerinde gözlenen obsesif-kompulsif belirtilerin, bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu çok boyutlu bir yaklaşımla ortaya koymayı amaçlayan ilişkisel tarama modeli kapsamında desenlenmiş, nedensel karşılaştırmalı ve yol analizi temelli açıklayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 149'u erkek, 304'ü kadın olmak üzere toplam 453 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcıların demografik özelliklerine göre dağılımı incelenmiş; veri analizine başlamadan önce ölçeklere ilişkin geçerlilik ve güvenilirlik değerleri kontrol edilerek, verilerin normal dağılım varsayımını karşıladığı ve güvenilirlik katsayılarının uygun sınırlarda olduğu belirlenmiştir. Bulgulara göre, romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaşma göstermezken, ilişki durumuna göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sevgili olan katılımcılarda ilişki obsesyon ve kompulsiyonları daha yüksek bulunmuştur. Bağlanma stilleri incelendiğinde, kaygılı-kararsız bağlanma stilinin romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonlarının tüm alt boyutlarını pozitif yönde yordadığı; kaçıngan bağlanmanın partnere duyulan sevgiyi pozitif yönde yordadığı; güvenli bağlanmanın ise partner tarafından sevilmeyi negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, bağlanma stillerinin romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları üzerindeki etkisinde savunma mekanizmalarının tamamının tam aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Özellikle güvensiz bağlanma stilleri ve olgun olmayan savunmalar, RİOKÖ belirtilerini artıran temel etkenler olarak öne çıkmıştır. Olgun savunmalar belirtileri azaltıcı yönde etkilerken, nevrotik savunmalar partnerle ilgili kaygıları artırıcı bir rol oynamıştır. Bu sonuçlar, bağlanma ve savunma sistemlerinin etkileşiminin, romantik ilişkilerdeki obsesif-kompulsif örüntülerin oluşumunda belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a relational screening model aiming to reveal how obsessive-compulsive symptoms observed in individuals' romantic relationships are related to attachment styles and defense mechanisms through a multidimensional approach. It is a causal-comparative and path analysis-based explanatory research. The sample consisted of 453 participants, including 149 men and 304 women. The distribution of participants according to demographic characteristics was examined. Before data analysis, the validity and reliability of the scales were checked; assumptions of normality were met, and reliability coefficients were within acceptable ranges. Findings indicated that romantic relationship obsessions and compulsions did not differ significantly by gender or education level but showed significant differences based on relationship status. Participants currently in a romantic relationship exhibited higher levels of relationship-related obsession and compulsion. Regarding attachment styles, anxious-ambivalent attachment positively predicted all subdimensions of romantic relationship obsession and compulsion; avoidant attachment positively predicted love felt toward the partner; and secure attachment negatively predicted being loved by the partner. Importantly, the study found that defense mechanisms fully mediated the relationship between attachment styles and romantic relationship obsession and compulsion. Particularly, insecure attachment styles and immature defense mechanisms emerged as key predictors of obsessive-compulsive tendencies. While mature defenses had a reducing effect on symptoms, neurotic defenses were associated with increased concerns about the partner. These results highlight the critical role of the interplay between attachment styles and defense mechanisms in the development of obsessive-compulsive patterns within romantic relationships.