Kesişimsellik perspektifinden roman kadınların sosyal dışlanması: Kocaeli ve Yalova'da yoksulluk, toplumsal cinsiyet ve etnik kimlik dinamikleri
Social exclusion of romani women from an intersectionality perspective: Poverty, gender, and ethnic identity dynamics in Kocaeli and Yalova
  1. Tez No: 956936
  2. Yazar: BÜŞRANUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRDİZEN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması, yoksulluk, toplumsal cinsiyet ve etnik kimliğin kesişiminde Roman kadınların sosyal dışlanma deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Roman kadınların yalnızca toplumsal cinsiyetlerinden ya da etnik kimliklerinden dolayı değil, her iki kimliğin kesişiminde konumlanmaları nedeniyle çok katmanlı bir yoksulluk ve dışlanma deneyimi yaşadıkları varsayımından hareket etmektedir. Bu bağlamda, Amartya Sen'in yapabilirlik yaklaşımı, sosyal dışlanma kuramı ve kesişimsellik teorisi çalışmanın kuramsal temelini oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, Yalova ve Kocaeli illerinin dezavantajlı mahallelerinde yaşayan 22 Roman kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri, Braun ve Clarke'ın tematik analiz yaklaşımına göre analiz edilmiş; temalar, yapısal yoksulluk, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, etnik temelli ayrımcılık ve mekânsal dışlanma eksenlerinde ele alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, Roman kadınların geçimlerini sürdürebilmek için geliştirdikleri stratejiler, büyük ölçüde kayıt dışı ve güvencesiz alanlarda yoğunlaşmaktadır. Bu durum, ekonomik bağımsızlıklarını zayıflatmakta ve yoksulluğun sürekliliğini beslemektedir. Eğitim sürecinden erken kopuş, istihdam olanaklarına erişimi engellemektedir. Aynı zamanda bireylerin kendi yaşamlarını yönlendirme kapasitesini de daraltarak yapabilirliklerini kısıtlamaktadır. Mekânsal ayrışma, fiziksel ve sembolik sınırlarla dışlanmayı derinleştirmektedir. Etnik köken ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılıklar, kadınları kimliklerini sürekli müzakere etmek zorunda bırakan bir görünmezlik rejiminin içine çekmektedir. Bu çok boyutlu dışlanma biçimleri, birbirini besleyen yapılar hâlinde işleyerek yoksulluğun kuşaklar boyunca aktarılmasına zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the experiences of social exclusion among Roma women at the intersection of poverty, gender, and ethnic identity. The research is based on the assumption that Roma women are subjected to multidimensional poverty and exclusion not solely due to their gender or ethnicity, but because of their intersectional positioning in both identity categories. In this context, the study is theoretically grounded in Amartya Sen's capability approach, social exclusion theory, and intersectionality theory. Conducted through a qualitative research design, the study involved in-depth interviews with 22 Roma women residing in disadvantaged neighborhoods in the provinces of Yalova and Kocaeli. The interview data were analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis method. The identified themes were discussed along the axes of structural poverty, gender inequalities, ethnic-based discrimination, and spatial exclusion. According to the findings, the income-generating strategies developed by Roma women are largely concentrated in informal and insecure sectors. This weakens their economic autonomy and reinforces the continuity of poverty. Early school dropout restricts access to employment opportunities and also narrows individuals' ability to shape their own lives, thereby limiting their capabilities. Spatial segregation deepens exclusion through both physical and symbolic boundaries. Ethnic and gender-based discrimination draws women into a regime of invisibility in which they are compelled to constantly negotiate their identities. These multidimensional forms of exclusion operate as mutually reinforcing structures, creating a cycle that facilitates the intergenerational transmission of poverty.