Yeni piperazin türevlerinin sentezi ve antidepresan-benzeri etkilerinin araştırılması
Synthesis of new piperazine derivatives and investigation of their antidepressant-like effects
- Tez No: 957013
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİDE DEMİR ÖZKAY, DOÇ. DR. DERYA OSMANİYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, yeni sentezlenen piperazin türevlerinin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Türevlerin antidepresan-benzeri aktiviteleri modifiye zorlu yüzme ve kuyruktan asma deneyleri ile; hayvanların motor performansları üzerine etkileri ise aktivitemetre testi ile değerlendirilmiştir. Bileşik 3a, 3d, 3f ve 3i kuyruktan asma ve modifiye zorlu yüzme testlerinde hayvanların immobilite sürelerini kısaltmıştır. Bu türevler, modifiye zorlu yüzme testinde hayvanların tırmanma ve yüzme davranışlarının sürelerini ise artırmıştır. Bu veriler, bileşik 3a, 3d, 3f ve 3i'nin antidepresan-benzeri etkinlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Aktivitemetre testinde bileşikler, farelerin ambulatuar aktivite değerlerinde, toplam aktivite sayılarında ve yürüme mesafelerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Bu sonuçlar, bileşik 3a, 3d, 3f ve 3i'nin antidepresan-benzeri etkilerinin spesifik olduğunu işaret etmektedir. Söz konusu türevlerin antidepresan-benzeri aktivitelerine monoaminerjik mekanizmaların katılımını incelemek üzere p-klorofenilalanin metil ester ve α-metil-para-tirozin metil ester ile çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu ajanlarla yapılan ön-uygulamalar, bileşik 3a, 3d, 3f ve 3i'nin anti-immobilite aktivitelerini ortadan kaldırmıştır. Bu bulgular, bileşik 3a, 3d, 3f ve 3i'nin antidepresan-benzeri aktivitelerine serotonerjik ve katekolaminerjik sistemlerin aracılık ettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structures of newly synthesized piperazine derivatives were elucidated by various spectroscopic methods. The antidepressant-like activities of the derivatives were evaluated with modified forced swimming and tail suspension tests while their effects on the motor performance of animals were assessed with the activitymeter test. Compounds 3a, 3d, 3f, and 3i decreased the immobility periods of the animals in the tail suspension and modified forced swimming tests. These derivatives increased the duration of climbing and swimming behaviors of animals in the modified forced swimming test. These data point out that compounds 3a, 3d, 3f and 3i exhibit antidepressant-like activity. In the activitymeter test, the compounds did not cause any changes in the ambulatory activity values, total activity counts, or walking distances of the mice. These results indicate that the antidepressant-like effects of compounds 3a, 3d, 3f and 3i are specific. Studies were conducted with p-chlorophenylalanine methyl ester and α-methyl-para-tyrosine methyl ester to investigate the involvement of monoaminergic mechanisms in the antidepressant-like activities of these derivatives. Pretreatment with these agents abolished the anti-immobility activities of compounds 3a, 3d, 3f and 3i. These findings indicate that the antidepressant-like activities of compounds 3a, 3d, 3f, and 3i are mediated by the serotonergic and catecholaminergic systems.