Boyu ayarlanabilir termoplastik kompozit rod üretiminin araştirilmasi
Investigation of the production of adjustable length thermoplastic composite rods
  1. Tez No: 957017
  2. Yazar: KAMRAN SAMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARATAŞ, DOÇ. DR. HARUN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılık uygulamaları için ayarlanabilir boy özellikli, termoplastik kompozit malzemeden üretilmiş bir kontrol rodu tasarlanmış, üretilmiş ve performans açısından değerlendirilmiştir. Çalışma dört aşamalı bir kurguyla yürütülmüştür. İlk aşamada, LM-PAEK matrisli karbon fiber takviyeli dokuma prepreg kumaş kullanılarak sıcak pres yöntemiyle tüp şekilli kompozit tüp yapıların üretilebilirliği araştırılmış, alternatif yöntemlerle kıyaslandığında daha homojen yüzey kalitesi ve düşük kusur içeriği elde edilmiştir. İkinci aşamada, üretim parametrelerinin mekanik ve mikroyapısal özellikler üzerindeki etkisini sistematik şekilde incelemek üzere Taguchi L16 deney tasarımı kullanılmıştır. Üretilen kupon numuneler üzerinde çekme, basma testleri ve yoğunluk ölçümleri ile DSC, X-ray ve SEM analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler çoklu yanıt Gri İlişkilendirme Analizi (GRA) ile optimize edilmiş, en yüksek basma dayanımı 329,44 MPa ve çekme dayanımı 626,93 MPa olarak kaydedilmiştir. Bu değerler, literatürde bildirilen benzer termoplastik kompozit tüplere kıyasla oldukça yüksek bulunmuştur. Üçüncü aşamada, metal-insört ile kompozit tüp arasındaki birleştirme bölgesine yönelik üç farklı tasarım çözümü geliştirilmiş ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. En yüksek birleşme dayanımı sağlayan tasarım kullanılarak deneme üretimi gerçekleştirilmiştir. Dördüncü ve son aşamada, belirlenen parametreler ve yöntemler doğrultusunda nihai komponent numuneler üretilmiş; çekme testinde 20,04 kN, flambaj testinde ise 6,44 kN ortalama burkulma yükü elde edilmiştir. Geleneksel metal kontrol roduna kıyasla %30,4 daha hafif bir yapı elde edilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen yöntem düşük maliyetli, vakum gerektirmeyen bir üretim sunmakta ve yüksek dayanım/kütle oranı ile havacılıkta yapısal uygulamalara uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a length-adjustable control rod manufactured from thermoplastic composite material was designed, fabricated, and evaluated in terms of its structural performance for aerospace applications. The study was conducted in four main stages. In the first stage, the manufacturability of tube-shaped composite structures using woven carbon fiber-reinforced LM-PAEK prepreg fabrics via a hot press method was investigated. Compared to alternative methods, this approach yielded more homogeneous surface quality and lower defect content. In the second stage, the effects of processing parameters on mechanical and microstructural properties were systematically investigated using the Taguchi L16 experimental design. Tensile, compressive tests and density measurement, as well as DSC, X-ray, and SEM analyses, were performed on the produced coupon specimens. The data were optimized through multi-response Grey Relational Analysis (GRA), resulting in a maximum compressive strength of 329.44 MPa and tensile strength of 626.93 MPa, which are considerably higher than those reported for similar thermoplastic composite tubes in the literature. In the third stage, three different insert–composite tube joint designs were developed and evaluated using finite element analysis. Trial production was conducted using the design that provided the highest adhesive strength. In the fourth and final stage, full-scale component samples were produced based on the optimized parameters and methods. A tensile load capacity of 20.04 kN and an average buckling load of 6.44 kN were achieved. Compared to conventional metal control rods, the developed thermoplastic composite rod demonstrated a weight reduction of 30.4%. Overall, the proposed method offers a cost-effective, vacuum-free manufacturing approach and demonstrates structural performance suitable for aerospace applications due to its high strength-to-weight ratio.