Improvement of individual loan process in a private participation bank
Özel bir katılım bankasında bireysel kredi sürecinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 957125
  2. Yazar: FATMA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN KARAHÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzün rekabetçi finans sektöründe, verimsiz süreçler müşteri memnuniyetsizliğine ve kayıplara yol açabilir. Bu nedenle kurumlar sürekli iyileştirme stratejisiyle süreçlerini optimum bir şekilde yönetmeli ve iyileştirmelidirler. Bu çalışma Türkiye'de özel bir katılım bankasında müşteri şikayetlerine ve kayıplarına yol açan bireysel kredi sürecini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Süreç iyileştirme için Six Sigma ile mevcut durumun detaylı analizi yapılmıştır. Arena ve Python programları ile süreç simülasyonları yapılmış ve iyileştirme noktaları tespit edilmiştir. Belge kontrolü için RPA entegrasyonu önerilmiş ve onay adımları düzenlenmiştir. Ayrıca iyileştirilmiş süreç simülasyonundan sonra, 2023 ve 2024 verileri kullanılarak regresyon ile 2025 yılı değerleri tahminlenmiş, bu değerlerle 2025 yılı için de simülasyon yapılarak bir öngörü sağlanmıştır. Sonuçlara bakıldığında özellikle onay sayılarının iyileştirilmiş modelde ortalama %9 oranında arttığı gözlemlenmiştir. İşlem sürelerinde %80 den fazla azalma, bekleme sürelerinde ise %90'dan fazla azalma görülmüştür. Bu çalışma Türkiye'de bir katılım bankasını ele alması, süreç iyileştirme ve simülasyon modelinin beraber kullanılmasıyla literatürde özgün bir konuma sahiptir. Ayrıca bankaların süreç iyileştirme çalışmalarında kullanabileceği bir model sunulmasıyla da sektöre de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive financial sector, inefficient processes can lead to customer dissatisfaction and losses. Therefore, institutions should manage and improve their processes in an optimum way with a continuous improvement strategy. This study aims to improve the individual credit process that leads to customer complaints and losses in a private participation bank in Türkiye. A detailed analysis of the current situation is conducted with Six Sigma for process improvement. Process simulations are developed with Arena and Python programs and improvement points are determined. RPA integration is suggested for document control and approval steps are organized. In addition, after the improved process simulation, 2025 values are estimated with regression using 2023 and 2024 data, and a prediction is provided by simulating 2025 with these values. When the results are examined, it is observed that especially the approval numbers increased by an average of 9% in the improved model. More than 80% decrease in processing times and more than 90% decrease in waiting times are observed. This study has a unique position in the literature with the fact that it addresses a participation bank in Türkiye and the process improvement and simulation model are used together. It also contributes to the sector by providing a model that banks can use in their process improvement efforts.