Cerrahi hastalarında spiritüel iyi oluş ile ameliyat öncesi anksiyete arasındaki ilişki
The relationship between spiritual well-being and preoperative anxiety in surgical patients
- Tez No: 957135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma, cerrahi operasyon geçirecek hastaların spiritüel iyi oluş düzeyleri ve ameliyat öncesi anksiyete düzeylerini belirleyerek aralarındaki ilişkiyi saptamak amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Çalışmanın evrenini Konya Şehir Hastanesi'nde cerrahi operasyon geçirecek hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında cerrahi kliniklerde (kulak burun boğaz cerrahisi, beyin ve sinir cerrahi, jinekolojik cerrahi, göz cerrahisi, göğüs cerrahi, üroloji, kalp ve damar cerrahisi) ameliyatı planlanan toplan 300 hasta oluşturdu. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Amsterdam Preoperatif Anksiyete Ölçeği ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS 22 ve AMOS 22 paket programları kullanılarak analiz edildi. Araştırmada yer alan hastaların Spiritüel İyi Oluş Ölçeği toplam puanı 135,35±10,27 ve Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği toplam puanı 14,59±10,27 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive and correlational design to determine the spiritual well-being levels and preoperative anxiety levels of patients undergoing surgical operations and to identify the relationship between them. The study population consisted of patients who will undergo surgery at Konya City Hospital. The study sample consisted of 300 patients scheduled to undergo surgery in surgical clinics (ear nose throat surgery, brain and neurosurgery, gynecological surgery, eye surgery, thoracic surgery, urology, cardiovascular surgery) between September and December 2024. The study data were collected using the Introductory Information Form, ThreeFactor Spiritual Well-being Scale, and Amsterdam Preoperative Anxiety Scale. The obtained data were analyzed using SPSS 22 and AMOS 22 package programs. The total Spiritual Well-being Scale score of the patients in the study was 135.35±10.27, and the total Amsterdam Preoperative Anxiety and Knowledge Scale score was 14.59±10.27.