Suriyeli göçmenlerde sosyal uyumun psikolojik iyi oluş ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine etkisi
The effect of social adaptation on psychological well-being and health-related quality of life in Syrian immigrants
- Tez No: 957173
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Suriyeli göçmenlerde sosyal uyum, psikolojik iyi oluş ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, göçmen entegrasyonunda önemli rol oynayan faktörler arasındadır. Araştırma Suriyeli göçmenlerde sosyal uyumun psikolojik iyi oluş ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla betimleyici ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Betimleyici ve ilişki arayıcı bu çalışma 01.01.2024- 31.07.2024 tarihleri arasında 198 göçmen ile yapılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu, Göçmenler İçin Sosyal Uyum Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği ”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t, ANOVA ve korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Social adaptation, psychological well-being and health-related quality of life among Syrian immigrants are among the factors that play an important role in immigrant integration. The study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the relationship between social adaptation and psychological well-being and health-related quality of life among Syrian immigrants. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted with 198 immigrants between 01.01.2024 and 31.07.2024. Data were collected with the“Personal Information Form, Social Adaptation Scale for Immigrants, Psychological Well-being Scale and Health-Related Quality of Life Scale”. Independent groups t, ANOVA and correlation tests were used in the evaluation of the data.