Hizmet işletmelerinde toplumsal pazarlama uygulamalarının işletme performansına etkisi: Fast-food sektörü örneği
The effect of societal marketing practices on business performance in service enterprises: The fast-food industry example
- Tez No: 957191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERGEN IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Artan rekabet ortamında ayakta kalmak isteyen işletmeler, sadece kâr amacıyla değil, aynı zamanda topluma karşı olan sorumluluklarıyla da ön plana çıkmak zorunda kalmıştır. Sadece kâra odaklanan işletmeler zamanla yok olurken, paydaşlarını (müşteriler, çalışanlar, çevre vb.) önemseyen işletmeler sektörde örnek gösterilir hâle gelmiştir. Bu araştırmada, fast-food sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde toplumsal pazarlama uygulamalarının işletme performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı fast-food sektöründe“Toplumsal pazarlama”uygulamalarını incelemek ve bu uygulamaların işletme performansına olan etkisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında Konya il merkezinde fast food sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerine bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen işletmelerle yüz yüze ve çevrimiçi anketler yapılmış, elde edilen veriler analiz edilerek çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Toplanan veriler, toplumsal pazarlama uygulamalarına ve bunların işletme performansı üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, toplumsal pazarlama uygulamalarının işletme performansı üzerine olumlu etkisi tespit edilmiştir. Diğer yandan toplumsal pazarlama uygulamalarının alt boyutlarından ekonomik sorumluluk ve sosyo-ekonomik sorumluluk boyutları performansı anlamlı şekilde artırmaktadır. Buna karşın gönüllülük esasına dayalı sorumluluklar performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Çevresel uygulamalar ve yasal sorumluluk boyutları ile performans arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive environment, businesses that want to survive have had to come to the forefront not only for profit purposes but also with their responsibilities towards society. While businesses that focus solely on profit have disappeared over time, businesses that care about their stakeholders (customers, employees, the environment, etc.) have become exemplary in the sector. This study examines the impact of societal marketing practices on business performance in businesses operating in the fast-food sector. The aim of the study is to examine“societal marketing”practices in the fast-food sector and to reveal the impact of these practices on business performance. Accordingly, within the context of the research, a field research was conducted on businesses operating in the fast food sector in Konya city center. Face-to-face and online surveys were conducted with businesses selected by convenience sampling method, and the data obtained were analyzed and evaluated within the scope of the study. The data collected focused on societal marketing practices and their impact on company performance. According to the findings, societal marketing practices have a positive effect on business performance. On the other hand, the economic responsibility and socio-economic responsibility dimensions of societal marketing practices significantly increase performance. On the other hand, voluntary responsibilities negatively affect performance. No significant relationship was found between environmental practices, legal responsibility dimensions and performance