10-12 yaş kız artistik cimnastik sporcularında ayak bileği stabilite egzersizlerinin denge becerisi gelişimine etkisi
The effect to ankle stability exeercises on balance skill development in 10-12 year old female artistic gymnasts
- Tez No: 957193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, 10-12 yaş arası kız artistik cimnastik sporcularında ayak bileği stabilite egzersizlerinin denge becerisi gelişimine etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayak bileği stabilitesinin, hem statik hem de dinamik dengeyi sağlama konusunda kritik bir öneme sahip olması, bu çalışmanın temel çıkış noktası olmuştur. Sekiz hafta boyunca uygulanan özel egzersiz protokolü, sporcuların denge performanslarını artırmayı ve bu artışın istatistiksel olarak doğrulanmasını hedeflemiştir. Çalışmanın önemi, artistik cimnastik gibi yüksek düzeyde koordinasyon, denge ve esneklik gerektiren spor dallarında, stabilite egzersizlerinin performans üzerindeki etkilerini ortaya koymasında yatmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Troya Jimnastik Kulübü'nde eğitim alan 20 kız sporcudan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında uygulanan egzersiz programı, denge tahtası çalışmaları, proprioseptif egzersizler, kuvvet antrenmanları ve dinamik denge aktivitelerini içermektedir. Bu program, sporcuların hem fiziksel kapasitelerini artırmayı hem de denge performanslarını optimize etmeyi hedeflemiştir. Veri toplama sürecinde Flamingo Denge Testi ve Yıldız Denge Testi gibi standart ölçüm yöntemleri kullanılmıştır. Veriler, parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, ayak bileği stabilite egzersizlerinin, statik ve dinamik denge performansı üzerinde anlamlı iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. Bulgular arasında, ön test ve son test değerleri arasında kayda değer farkların olduğu, özellikle dinamik denge performansında belirgin bir artış sağlandığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, egzersizlerin sporcuların postüral kontrolünü geliştirdiğini ve hareket sırasında denge kayıplarını minimize ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, korelasyon analizleri, ön test ve son test değerleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu ve uygulanan programın tutarlı etkiler yarattığını göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma, ayak bileği stabilite egzersizlerinin denge performansını artırdığını ortaya koymaktadır. Denge egzersizleri, artistik cimnastik sporcularında ayak bileği stabilitesinin gelişimine doğrudan katkı sağlar. Gelişen stabilite, fiziksel performansı artırmakla birlikte, motor kontrolü de iyileştirir. Bu durum, ani sakatlıkların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Antrenman ve yarışma sürekliliği bu sayede korunur. Dolayısıyla, denge temelli egzersizlerin antrenman programlarına sistematik biçimde entegre edilmesi gereklidir. Bu yaklaşım, hem performans optimizasyonu hem de sporcu sağlığının sürdürülebilirliği açısından stratejik bir önem taşır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of ankle stability exercises on the development of balance skills in 10-12 year-old female artistic gymnasts. The critical importance of ankle stability in maintaining both static and dynamic balance formed the fundamental basis of this research. The eight-week specialized exercise protocol aimed to enhance the gymnasts' balance performance and statistically validate these improvements. The significance of this study lay in its focus on the effects of stability exercises on performance in artistic gymnastics, a sport that demanded a high level of coordination, balance, and flexibility. The research sample consisted of 20 female gymnasts training at the Troya Gymnastics Club. The exercise program implemented within the study included balance board exercises, proprioceptive drills, strength training, and dynamic balance activities. This program was designed to enhance both the physical capacities of the gymnasts and optimize their balance performance. Data collection involved standardized measurement methods such as the Flamingo Balance Test and the Star Excursion Balance Test. The data were analyzed using both parametric and non-parametric statistical methods. The findings of the study demonstrated that ankle stability exercises resulted in significant improvements in both static and dynamic balance performance. Among the results, notable differences were observed between pre-test and post-test scores, with particularly significant progress in dynamic balance performance. These results indicated that the exercises improved postural control and minimized balance losses during movement. Additionally, correlation analyses revealed a strong relationship between pre-test and post-test scores, indicating that the implemented program had consistent effects. In conclusion, this study revealed that ankle stability exercises not only improved balance performance but also played a significant role in enhancing the overall movement efficiency of artistic gymnasts and reducing the risk of injuries.