Pilates egzersizlerinin non-spesifik bel ağrılı bireylerde ağrı, yorgunluk, dayanıklık ve kas kuvveti üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effects of pilates exercises on pain, farigue, endurance and muscle strenght in individuals with non-spesific low back pain
- Tez No: 957207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bel ağrısı, dünya genelinde yaygın görülen kas-iskelet sistemi problemlerindendir ve bireylerin yaşam kalitesi ile günlük aktivitelerinde önemli kısıtlamalara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, fizyoterapist eşliğinde farklı yöntemlerle uygulanan Pilates egzersizlerinin Non-spesifik bel ağrılı bireylerde ağrı, yorgunluk, kas dayanıklılığı ve kas kuvveti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, 18–60 yaş aralığında toplam 60 gönüllü dahil edilmiş ve randomizasyonla üç gruba ayrılmıştır: aletli Pilates (n=20), online Pilates (n=20) ve kontrol grubu (n=20). Egzersiz grupları 12 hafta boyunca haftada iki gün 45–50 dakikalık seanslara katılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonellik Oswestry Disability Index (ODI), yorgunluk Fatigue Severity Scale (FSS), kalp atım hızı değişkenliği Heart Rate Variability (HRV) ve kas dayanıklılığı (fleksör, ekstansör, plank testleri) ile değerlendirilmiştir. Aletli grubunda VAS, FSS ve ODI skorlarında anlamlı azalma (her biri için p0.05). Bu bulgular, özellikle aletli Pilates uygulamalarının non-spesifik bel ağrısının yönetiminde etkili ve güvenilir bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Gelecekte daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is among the most common musculoskeletal disorders worldwide and can significantly reduce individuals' quality of life and limit daily activities. This study aimed to examine the effects of Pilates exercises, applied in different formats under physiotherapist supervision, on pain, fatigue, muscle endurance, and strength in individuals with non-specific low back pain. Sixty volunteers aged 18 to 60 were randomly assigned to three groups: Reformer Pilates (n=20), online Pilates (n=20), and a control group (n=20). The exercise groups participated in 45–50-minute sessions twice a week for 12 weeks, while the control group received no intervention. Pain was measured using the Visual Analog Scale (VAS), functionality with the Oswestry Disability Index (ODI), and fatigue with the Fatigue Severity Scale (FSS). Muscle endurance was assessed with flexor, extensor, and plank tests. Heart rate variability (HRV) was also evaluated. The Reformer group showed significant reductions in VAS, FSS, and ODI scores (p0.05). These findings suggest that especially Reformer Pilates may be a safe and effective method for managing non-specific low back pain.