Torakal sırt ağrısı olan öğrencilerde HVLA manipülasyonun uyku kalitesine etkisi
The effect of HVLA manipulation on sleep quality in students with thoracic spine pain
  1. Tez No: 957225
  2. Yazar: MUHAMMETGELDI MAMMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KUNDURACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, torakal sırt ağrısı bulunan üniversite öğrencilerinde yüksek hız, düşük amplitüdlü (HVLA) spinal manipülasyonun uyku kalitesi, gündüz uykululuk düzeyi, ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca manipülasyonun uygulanma zamanlamasının (sabah vs. akşam) bu etkiler üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Çalışma, 18–25 yaş arası 75 üniversite öğrencisi ile prospektif, randomize kontrollü bir deneysel tasarımla yürütülmüştür. Katılımcılar rastgele üç gruba ayrılmıştır: sabah manipülasyon grubu, akşam manipülasyon grubu ve müdahale almayan kontrol grubu. Müdahale gruplarına toplam altı seans torakal HVLA manipülasyonu uygulanmıştır. Değerlendirmeler, müdahale öncesi ve sonrası olmak üzere iki zaman noktasında yapılmıştır. Ölçüm araçları olarak Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI), Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS), Görsel Analog Skala (VAS) ve Kısa Form-36 (SF-36) kullanılmıştır. Veriler SPSS 29.0 yazılımı ile analiz edilmiş; parametrik testler yanında, dağılımın uygun olmadığı değişkenler için Kruskal–Wallis gibi non-parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of high velocity, low amplitude (HVLA) spinal manipulation on sleep quality, daytime sleepiness level, pain intensity, and quality of life in university students with thoracic back pain. Additionally, the role of the timing of manipulation (morning vs. evening) on these effects was evaluated. The study was conducted using a prospective, randomized controlled experimental design with 75 university students aged 18–25. Participants were randomly assigned to three groups: morning manipulation group, evening manipulation group, and no-intervention control group. A total of six sessions of thoracic HVLA manipulation were administered to the intervention groups. Assessments were conducted at two time points: before and after the intervention. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale (ESS), Visual Analogue Scale (VAS), and Short Form-36 (SF-36) were used as measurement tools. Data were analyzed using SPSS 29.0 software; parametric tests were used alongside non-parametric tests such as the Kruskal–Wallis test for variables with inappropriate distributions.