Bir popüler kültür ürünü olarak çizgi roman, Abdülcanbaz
As a populer culture production comic strip, Abdulcanbaz
  1. Tez No: 51519
  2. Yazar: NAZİFE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Popüler kültür kültür kaynağım içinde yer aldığı toplumun geleneklerinden, değerlerinden ve yaşam pratiklerinden alır. O nedenle söz konusu kültürel olgu kurulu düzenin sürekli yeniden üretimini ve yeniden sunumunu yapar. Çizgi romanlar da popüler kültür ürünleridir ve toplumun tüm kesimlerine kolayca ulaşabilmekte ve onlar tarafından tüketilebilmektedirler. Çünkü onlar yazı ve görüntünün birlikteliğinen de getirdiği kolay bir anlatımla sunulurlar. Çizgi romanlar da diğer popüler formlar gibi içinde yer aldıkları sistemin yeniden üretimini ve yeniden sunumunu yaparlar. Ancak onlar da popüler kültürün diğer ürünleri gibi verili düzene karşıt nitelikte birtakım öğeler iççerebilirler. Bu da onların bir yandan kurulu düzeni güçlendirici işlevde bulunurken bir yandan da uzun vadede ona karşı birtakım tutumlar geliştirmegündeme getirmektedir. Çizgi romanlardaki bu ikili işlevsellikt Turhan Selçukun Abdülcanbazıında da gözlenmektedir. Abdülcanbaz bir yandan varolan toplumsal ilişkileri peMştirirken bir yandan da sisteme eleştirel bir tavır yöneltmektedir. Abdülcanbaz da egemen kesimin değerleri bağımlı kesimin değerlerinden çok daha fazla bir yoğunlukta yer alır. Egemen kesim iktidarı her zaman elinde tutar ve onu bağımlı kesime karşı kullanır. Bu gidişe herhangi bir seçenek önerisi de görülmez. Abdülcanbaz mda içinde yer aldığı sistemin sürekli yeniden üretimini ve yeniden sunumunu yaparak sistemin pekişmesine katkıda bulunur. 242 T.6. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Popular culture is a cultural activity area, which takes it' s roots from tradition, soci- values and practises. It playes the role of reproduction and representation of the estab- hed system in which it exist. One of the example of popular culture is the comic strip. ît' s early caansumed and mseived by all groups and sections of the society, because it makes use of clear and mple narrative form and is enriched b.y the simultaneus use of text and pictures. Comic strips too play the role of reproduction and representation of the established 'Stem in which it exists. However comic strips some other examples of popular culture include some opposi- on elements. On the other hand it may represent opposit atitudues in the long run. This jalistic role of comic stirps can also be seen in the work of Turhan Selçuk especially in bdulcanbaz, while Abdulcanbaz reinforced the established social relations chiritices the /stem. In Abdulcanbaz, the values of the dominant layers are stated more than the values of ie dependent layers. The dominant layer maintaince it's power against dependent layer, here is no alternative to this process. Abdulcanbaz contributes to the reproduction and ^presentation of the established system by reinforcing it.