Vergi cezalarında vergi yargısı uygulama esasları: Türkiye ve Almanya karşılaştırması
Tax judicial application principles in tax penalties: A comparison of Türkiye and Germany
  1. Tez No: 957265
  2. Yazar: MEHMET YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Türk- Alman vergi yargı sistemlerini yapısal yönünden karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Türk ve Alman vergi yargısı sistemleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmada betimsel analiz yöntemi ile belgesel kaynak yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada Türk ve Alman vergi yargısı sisteminin benzerlik ve farklılıklarına değinilmiştir. Çalışma konu başlığından ayrılmadan, vergi sistemine özgü bazı özellik arz eden kavramların açıklanmasına da çalışmamızda kısaca değinilmiştir. Çalışmada vergi suçları kavramları Vergi Usul Kanununu çerçevesinde açıklanarak, vergilendirme işlemlerinde yaşanabilecek uyuşmazlıklar açıklanmıştır. Türk ve Alman vergi yargısı yapıları, işleyişi ve karar mekanizmaları açıklanmıştır. Vergi yargısı sisteminde etkinliği azaltacak nedenler ile vergi suç ve cezaları ile ilgili Türk ve Alman vergi yargısı uygulamalarında benzer ve farklılık arz eden uygulamalar açıklanmıştır. Türkiye'de ve Almanya'da vergi suç ve cezalarının genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Vergi yargısı uygulamasında etkinlik ve verimlilik sağlayacak uygulamalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the Turkish and German tax judicial systems. Within the scope of the study, Turkish and German tax jurisdiction systems were examined separately, and the comparison was made by descriptive analysis method and documentary source method. In the research, the similarities and differences of the Turkish and German tax jurisdiction system were mentioned.Without departing from the title of the study, the explanation of some specific concepts specific to the tax system is also briefly mentioned in our study. In the study, the concepts of tax crimes are explained within the framework of the Tax Procedure Law and the disputes that may arise in taxation transactions are explained. The structures, functioning and decision mechanisms of Turkish and German tax jurisdiction are explained. The reasons that will reduce the effectiveness of the tax jurisdiction system and the similar and different practices in Turkish and German tax jurisdictions regarding tax crimes and penalties are explained. A general evaluation of tax crimes and penalties in Turkey and Germany has been made. Practices that will ensure effectiveness and efficiency in tax jurisdiction practice are proposed.