Akademik personelin yeme bozukluğu ve yeme arzusunun değerlendirilmesi
Evaluation of eating disorders and food cravings in academic staff
  1. Tez No: 957264
  2. Yazar: BENGİSU GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KARAMOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET AKADEMİK PERSONELİN YEME BOZUKLUĞU VE YEME ARZUSUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu araştırma, İstanbul Okan Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelin yeme bozukluğu ve yeme arzusu düzeylerini, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ve demografik faktörlere göre olası farklılıkları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya yönelik veriler, Sağlık Bilimleri alanındaki dört fakülte ve meslek yüksekokulunda (Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri MYO) çalışan toplam 151 akademisyenden, demografik bilgi formu ile Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q-13) ve Yeme Arzusu Kabullenme ve Davranış Ölçeği (YAKDÖ) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF EATING DISORDERS AND FOOD CRAVINGS IN ACADEMIC STAFF This study aims to examine the levels of eating disorders and food cravings of academic staff working at Istanbul Okan University, the relationship between these two variables and possible differences according to demographic factors. Data were collected from a total of 151 academic employee in four faculties and vocational schools in the field of Health Sciences (Faculties of Medicine, Dentistry, Health Sciences, and the Vocational School of Health Services) using a demographic information form, the Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q-13), and the Food Craving Acceptance And Action Questionnaire (YAKDÖ).