Helikopter ebeveyn tutumlarının bireylerdeki kaygı düzeyi üzerindeki etkisi
The impact of helicopter parenting attitudes on individuals' anxiety levels
  1. Tez No: 957279
  2. Yazar: ELCHIN TOLIBOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM DURUSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, helikopter ebeveyn tutumlarının bireylerin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Helikopter ebeveynlik, ebeveynlerin çocuklarının gelişimsel süreçlerine aşırı düzeyde müdahil olmasıyla karakterize edilen ve son yıllarda psikolojik literatürde sıklıkla tartışılan bir ebeveynlik tarzıdır. Araştırmada, bu tutumların bireylerin kaygı düzeyine nasıl ilişkili olduğu sorgulanmakta ve özellikle anksiyete düzeyiyle olası ilişkisi değerlendirilmektedir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde desenlenmiş ve nicel yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Türkiye genelinde çeşitli yaş ve sosyo-demografik özelliklere sahip bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, çevrim içi ve yüz yüze veri toplama yolları aracılığıyla gönüllü olarak katılan ve dışlama kriterlerine göre değerlendirilen toplam 164 birey oluşturmuştur. Katılımcıların yaş aralığı 18 ila 60 arasında değişmekte olup, farklı cinsiyet, medeni durum, eğitim ve gelir düzeylerinden bireylerin yer aldığı heterojen bir örneklem yapısı oluşturulmuştur. Veri toplama sürecinde üç temel araç kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini edinmek amacıyla Sosyo-Demografik Bilgi Formu, ebeveynlik tutumlarını değerlendirmek amacıyla Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği (anne ve baba formları), bireylerin kaygı düzeylerini ölçmek için ise Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler, psikometrik açıdan geçerlik ve güvenirlik özellikleri doğrulanmış Türkçe uyarlamalardır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 27 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler, bireylerin çocukluk ve ergenlik dönemlerinde algıladıkları helikopter ebeveynlik tutumlarının, özellikle duygusal özerklik ve temel yaşam becerilerine yönelik müdahaleler, yetişkinlik dönemindeki anksiyete düzeylerini anlamlı biçimde etkileyebileceğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, helikopter ebeveynliğin sadece ebeveyn-çocuk ilişkisinde değil, bireyin uzun vadeli psikolojik iyi oluşunda da belirleyici bir rol oynadığını ortaya koyarak, bu tutumların ruh sağlığı açısından risk oluşturabileceğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of helicopter parenting attitudes on individuals' anxiety levels. Helicopter parenting is a parenting style characterized by excessive involvement of parents in their children's developmental processes and has been frequently discussed in the psychological literature in recent years. The study investigates how these attitudes are associated with individuals' anxiety levels, with a particular focus on the potential relationship with anxiety symptoms. The research was designed within the framework of a correlational survey model and conducted using quantitative methods. The population of the study consisted of individuals in Türkiye with varying ages and socio-demographic characteristics. The sample included a total of 164 individuals who voluntarily participated through both online and face-to-face data collection methods and were selected based on specific inclusion and exclusion criteria. Participants ranged in age from 18 to 60 and represented a heterogeneous group in terms of gender, marital status, education, and income levels. Three primary instruments were used during the data collection process. A Socio-Demographic Information Form was employed to gather demographic data, the Helicopter Parenting Attitude Scale (mother and father forms) was used to assess parenting styles, and the Beck Anxiety Inventory was utilized to measure anxiety levels. All instruments used were Turkish versions whose psychometric validity and reliability had previously been confirmed. The data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 27. The analyses revealed that helicopter parenting attitudes perceived by individuals during childhood and adolescence—particularly those involving interventions in emotional autonomy and basic life skills—significantly predicted anxiety levels in adulthood. The findings suggest that helicopter parenting plays a critical role not only in the parent-child relationship but also in shaping individuals' long-term psychological well-being, emphasizing that such attitudes may pose a risk to mental health.