Banka müşterilerinin açık bankacılığı kullanım niyetini etkileyen faktörler
Factors affecting bank customers' intention to use open banking
- Tez No: 957295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BEYBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Finans sektöründe 2016 yılında PSD2 olarak adlandırılan“Ödeme Hizmetleri Direktifi 2”ve aynı yıl İngiltere'de faaliyet gösteren 9 büyük bankanın açık bankacılık uygulamalarına geçmesi ile birlikte bankacılık sektöründe açık bankacılık uygulamaları büyük önem kazanmıştır. Açık bankacılık uygulamaları banka müşterilerine ait verilerin 3. parti uygulamalar ile banka ve banka dışı FinTech şirketleri ile paylaşılmasını ifade etmektedir. Bankacılık sektörü daha önce kapalı bir sistem olarak çalışan bir sektör iken açık bankacılık ile müşteri verilerinin diğer bankalarla ve FinTech şirketleri ile paylaşılması bankacılık sektörü açısından bir devrim niteliğindedir. Bu paylaşımın sağlanması için elbette bankaların müşteri iznine ihtiyaçları vardır. Diğer bir deyişle müşteri izni olmadan bankalar bu verileri paylaşamamaktadır. Bu nedenle müşterilerin yaşanan bu köklü değişime ayak uydurmaları, bu dijital yeniliği kabul etmeleri ve benimsemeleri gerekmektedir. Bu tezde banka açık bankacılığın kullanım niyetini etkileyen faktörleri araştırmayı ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak açık bankacılık konusunda daha sonra yapılacak araştırmalara önerilerde bulunma amaçlanmaktadır. Bu amaçla tez içerisinde açık bankacılık kullanım niyetini etkileyen faktörler konusunda ulusal ve uluslararası literatürde yer alan araştırmalar meta-sentez içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda banka müşterilerinin açık bankacılık uygulamalarını kullanım niyeti üzerinde etkili olan faktörlere yönelik hem daha sonra yapılacak çalışmalara hem de bankalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the“Payment Services Directive 2”, referred to as PSD2 in the financial sector in 2016, and the transition of 9 major banks operating in the UK to open banking practices in the same year, open banking practices have gained great importance in banking sector. Open banking applications refer to the sharing of bank customer data with banks and non-bank FinTech companies using 3rd party applications. While the banking sector was previously a closed system, but with open banking sharing customer data with other banks and FinTech companies is a revolution for the banking sector. Of course, banks need customer permission to ensure this sharing. In other words, banks cannot share data without customer permission. Therefore, customers need to keep up with this radical change, accept and adopt this digital innovation. The aim of this thesis is to investigate the factors affecting the intention to use open banking in banks and to make recommendations for future research on open banking based on the research results. For this purpose, the studies in the national and international literature on the factors affecting the intention to use open banking were examined with the meta-synthesis content analysis method. As a result of this examination, recommendations were made for both future studies and banks regarding the factors affecting the intention to use open banking applications of bank customers.