Pediatrik hematoloji ve onkoloji servislerinde çalışan hemşirelerin yapay zekâ uygulamaları ile ilgili okuryazarlık ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The correlation between artificial intelligence literacy and anxiety levels regarding artificial intelligence applications among nurses working in pediatric haematology and oncology wards
  1. Tez No: 957313
  2. Yazar: ZEYNEB NUR SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeni geliştirilen teknolojilerin kullanım oranları giderek artmaktadır. Yapay zekâ uygulamaları sağlık alanında sıklıkla tanı, tedavi ve hemşirelerin iş yükünün azaltılması amacıyla kullanılmaktadır. Pediatrik hematoloji ve onkoloji hemşirelerinin de yapay zekâ kullanımı konusunda bilgili olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda çalışma pediatrik hematoloji ve onkoloji servislerinde çalışan hemşirelerin yapay zekâ uygulamalarıyla ilgili okuryazarlık ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Araştırmaya 169 pediatrik hematoloji ve onkoloji hemşiresi katıldı. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgiler Formu, Yapay Zekâ Okuryazarlık Ölçeği ve Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 23.0 programı kullanıldı ve %95 güven düzeyinde yürütüldü. Çalışma sonucunda yapay zekâ okuryazarlığı arttıkça yapay zekâ kaygısının azaldığı, yapay zekâ eğitimi alan hemşirelerin yapay zekâ okuryazarlık oranlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu, kadın hemşirelerin erkek hemşirelere oranla daha yüksek kaygı düzeyine sahip olduğu, gündüz çalışan hemşirelerin vardiyalı ve gece çalışan hemşirelere kıyasla daha yüksek kaygı düzeyine sahip olduğu görüldü. Cronbach alfa katsayısı Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği 0,89; Yapay Zekâ Okuryazarlık Ölçeği'nin 0,96 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The adoption of newly developed technologies is steadily increasing. Artificial intelligence applications are frequently employed in healthcare to support diagnosis and treatment and to alleviate the nursing workload. Consequently, pediatric hematology and oncology nurses must possess sufficient knowledge of artificial intelligence usage. This study was designed to examine the relationship between artificial intelligence literacy and anxiety related to artificial intelligence among nurses working in pediatric hematology and oncology units. A total of one hundred sixty‐nine pediatric hematology and oncology nurses participated. Data were collected using a Demographic Information Form, the Artificial Intelligence Literacy Scale and the Artificial Intelligence Anxiety Scale. Analyses were performed with the Statistical Package for the Social Sciences version twenty-three at a ninety-five percent confidence level. Results indicated that higher levels of artificial intelligence literacy were associated with lower levels of anxiety related to artificial intelligence. Nurses who had received training in artificial intelligence demonstrated significantly greater literacy in artificial intelligence than those without such training. Female nurses reported higher anxiety levels compared to their male counterparts. In addition, nurses working the day shift exhibited higher anxiety levels than those working rotating or night shifts. The Cronbach's alpha coefficient for the Artificial Intelligence Literacy Scale was 0.96, and for the Artificial Intelligence Anxiety Scale it was 0.89.