Genetik algoritmaların bilimsel yayınlarda kullanımının metin madenciliği yaklaşımı ile bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of the use of genetic algorithms in scientific publications with text mining approach
- Tez No: 957327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ASLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Genetik Algoritmalar (GA), optimizasyon ve problem çözme alanlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda GA'ların farklı disiplinlerdeki uygulamalarına ilişkin bilimsel yayınlarda artış görülmektedir. Bu çalışma, GA'nın bilimsel yayınlarda kullanımını, konu modelleme tekniği ve biyometrik analiz yöntemlerinden olan VOSviewer ve R Studio kullanılarak incelenmiştir. Bibliyometrik analiz ile GA alanındaki bilimsel yayınların kapsamında yazarlar, kurumlar, iş birliği ağları, dergiler ve anahtar kelimeler ile ilgili parametre sonuçlarına ulaşılmıştır. Konu modelleme Latent Dirichlet Allocation ile terimler ve konu başlıkları ile kavramsal haritalar oluşturulmuştur. GA alanında Web of Science veri tabanında 1989-2025 yılları arasında 2143 yayın analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre GA'nın mühendislik, bilgisayar bilimi, yapay zekâ ve biyoinformatik gibi alanlarda yoğun olarak çalışıldığı görülmektedir. 1999 yılında yayın sayısında dikkat çekici bir artış yaşandığı tespit edilmiş ve bu artışın GA'nın farklı bilimsel alanlarda benimsenmeye başlanması ile ilişkilidir. Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya bu alanda en fazla yayın üreten lider ülkeler arasındadır. Türkiye'nin bu alandaki lider ülkelerle bağlantısı üretkenliği açısından anlamlı bir göstergedir. Çalışma, araştırmacılara GA'nın bilimsel gelişimi hakkında bütüncül bir bakış sunarken, gelecek çalışmalar için potansiyel araştırma temalarını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Genetic Algorithms (GA) are widely used in the fields of optimization and problem solving. In recent years, there has been an increase in scientific publications on the applications of GA in different disciplines. This study examines the use of GA in scientific publications using VOSviewer and R Studio, which are subject modeling techniques and biometric analysis methods. With bibliometric analysis, parameter results related to authors, institutions, collaboration networks, journals and keywords were obtained within the scope of scientific publications in the field of GA. Conceptual maps with terms and topics were created with topic modeling Latent Dirichlet Allocation. In the field of GA, 2143 publications between 1989-2025 in the Web of Science database were analyzed. According to the results of the analysis, it is seen that GA is intensively studied in fields such as engineering, computer science, artificial intelligence and bioinformatics. In 1999, it was determined that there was a remarkable increase in the number of publications and this increase is related to the adoption of GA in different scientific fields. China, the United States of America and Spain are among the leading countries producing the highest number of publications in this field. Turkey's connection with the leading countries in this field is a significant indicator in terms of its productivity. While the study provides researchers with a holistic view of the scientific development of GA, it also reveals potential research themes for future studies.