Duyusal pazarlama unsurlarından tat duyusunun ve marka algısının tüketici fiyat ve kalite algılarına etkisi
The impact of brand perception and the sense of taste, a sensory marketing element on consumers' price and quality perceptions
- Tez No: 957328
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BURAK HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, duyusal pazarlama unsurlarından biri olan tat duyusunun, tüketici fiyat, kalite ve marka algıları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Pamukkale Üniversitesi öğrencileri üzerinde üç aşamalı deneysel bir yöntem uygulanmıştır. İlk aşamada ürünlerin gerçek marka bilgileri sunularak test edilmiş, ikinci aşamada ürünler kör tadım yöntemiyle değerlendirilmiş, üçüncü aşamada ise ambalaj manipülasyonu yapılmıştır. Her deney grubunda farklı katılımcılar yer almış ve deneyler birbirinden bağımsız olarak analiz edilmiştir. Bulgular, tat duyusunun ve tüketici marka algısının, tüketici fiyat algısı ve tüketici kalite algısı üzerinde anlamlı etkiler yarattığını; özellikle ambalaj ve marka bilgisi gibi görsel uyaranların, tat algısıyla birleştiğinde fiyat tahminleri ve kalite değerlendirmeleri üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, duyusal pazarlamanın tüketici davranışlarını şekillendirme potansiyelini vurgulamakta ve pazarlama stratejilerinin çok duyulu bir yaklaşımla tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of taste, as one of the core elements of sensory marketing, on consumers' perceptions of price, quality, and brand. A threestage experimental design was conducted with undergraduate students from Pamukkale University. In the first stage, participants evaluated the products with their original brand information; in the second stage, a blind tasting method was employed; and in the third stage, packaging manipulation was applied. Each experiment was carried out with distinct participant groups, and the analyses were conducted independently for each stage. The findings indicate that the sense of taste and consumer brand perception have significant effects on both price perception and perceived quality. In particular, visual cues such as packaging and brand information, when combined with taste perception, play a decisive role in consumers' price estimations and quality evaluations. The results highlight the potential of sensory marketing to shape consumer behavior and emphasize the necessity of designing marketing strategies with a multisensory approach.