Karmaşık travma mağdurlarında Kabul ve Kararlılık Terapisi'nin kişilerarası problemler ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi: Tek olgulu deneysel çalışma
The effect of Acceptance and Commitment Therapy on interpersonal problems and life satisfaction in complex trauma survivors: A single-case experimental study
  1. Tez No: 957337
  2. Yazar: ALEYNA GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tekrarlı ya da uzun süreli karmaşık travmatik deneyimler travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin yanı sıra kişilerarası işlevsellikte de problemlere yol açabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, karmaşık travma mağdurlarında kişilerarası ilişkilerde problemlere yönelik sekiz seanslık Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT)'nin etkisinin incelenmesidir. Araştırma, bireylerdeki değişimleri daha ayrıntılı olarak gösterebilmesi ve katılımcı toplama noktasında sağladığı avantajlar nedeniyle tek olgulu deneysel desenlerden eş zamanlı olmayan çoklu başlangıç seviyesi tasarımıyla yürütülmüştür. Deneysel tasarıma sahip bu çalışmaya 8 katılımcı dahil edilmiş; katılımcıların zorlandıkları kişilerarası problemlere, yaşantısal kaçınmaya ve değer odaklı davranışlara yönelik her gün üç soru sorulmuştur. Müdahale öncesinde ve sonrasında ise Kişilerarası Problemler Envanteri-Döngüsel Ölçekleri (KPE-DÖ), Klinisyen Tarafından Yöneltilen Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS-5), Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeğinin Kısa Formu (DASÖ-21), Değerlere Bağlı Yaşam Ölçeği (DBYÖ), Kabul ve Eylem Formu-2 (KEF-2) uygulanmıştır. Ayrıca süpervizörler tarafından da ACT'e Sadakat ölçümü doldurulmuştur. Ağırlıklı ortalamalara göre günlük ölçüm sonuçları istatistiksel olarak anlamlı değişim göstermiştir. Standart ölçüm sonuçları ise katılımcıların çoğu için güvenilir değişim gösterirken CAPS-5 puanlarında büyük oranda güvenilir değişim görülmemiştir. Birincil sonuç değişkeni olan kişilerarası problemler ölçümünde üç kişi dışında katılımcıların tamamında klinik olarak anlamlı değişim görülmüştür. Mevcut sonuçlar, ACT'in karmaşık travma mağdurlarında görülen kişilerarası problemler üzerinde etkili olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Repeated or prolonged exposure to complex traumatic experiences may lead to difficulties in interpersonal functioning, in addition to symptoms of posttraumatic stress disorder (PTSD). This study aims to examine the effect of eight sessions of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) on interpersonal difficulties among individuals with complex trauma histories. An asynchronous multiple baseline design, one of the single-case experimental designs, was employed due to its capacity to capture individual-level changes in greater detail and its advantages in participant recruitment. The study included eight participants and adopted an experimental approach. Each day, participants responded to three questions assessing their interpersonal problems, experiential avoidance, and value-oriented behaviors they found challenging. Pre-intervention and post-intervention assessments included the Inventory of Interpersonal Problems–Circumplex Scales (IIP-C), Clinician-Administered PTSD Scale for DSM-5 (CAPS-5), Depression Anxiety Stress Scales–Short Form (DASS-21), Engaged Living Scale (ELS), and Acceptance and Action Questionnaire–version II (AAQ-II). Treatment fidelity was assessed by supervisors using a standardized ACT Fidelity Measure (ACT-FM). According to weighted averages, daily measurements revealed statistically significant changes. Standardized assessments showed reliable improvement for most participants, though CAPS-5 scores largely indicated unreliable change. The primary outcome variable, interpersonal difficulties, demonstrated clinically significant improvement in all but three participants. These findings provide evidence supporting the effectiveness of ACT in addressing interpersonal problems among survivors of complex trauma.