Futbolcularda alt ekstremite asimetrilerinin futbola özgü çeviklik ve sprint performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of lower limb asymmetries on football-specific agility and sprint performance in football players
  1. Tez No: 957339
  2. Yazar: ADİL GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırma genç erkek futbolcularda alt ekstremite asimetrilerinin düzeyini belirlemek ve bu asimetrilerin futbola özgü çeviklik (toplu ve topsuz), yön değiştirme (COD) ve sprint performansı üzerine etkilerine odaklanmıştır. Bununla birlikte sıçrama asimetrinin düzeyinin düşük, orta ve yüksek asimetri) futbolcuların çeviklik, COD ve sprint performansı ile ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Futbolculardaki alt ekstremite asimetrilerini sağ ve sol olmak üzere tek bacak sıçrama testi (SLH), tek bacak yan sıçrama testi (SLSH), tek bacak üçlü sıçrama testi (SLTH) ve tek bacak çapraz sıçrama testi (SLCH) değerlendirilmiştir. Asimetrilerin performans üzerindeki etkilerini analiz etmek için kısa mesafe (20 metre) sprint testi, COD testi ve çeviklik (toplu-topsuz) testleri ölçülmüştür. Bulgular: Yüksek asimetri düzeyine sahip futbolcular, özellikle SLCH ve SLTH testlerinde her iki bacakta da anlamlı düzeyde düşük sıçrama performansı göstermiştir (p < .001). SLCH asimetrisi, sprint, çeviklik ve yön değiştirme gibi motor performans testleriyle anlamlı ve orta düzeyde pozitif korelasyon göstermiş (r = 0.30–0.38); bu da asimetri arttıkça performansın azaldığını ortaya koymuştur. Sonuç: Sıçrama asimetri düzeyleri futbolcularda sprint, çeviklik ve yön değiştirme performansını etkilemektedir. Özellikle SLCH ve SLTH sıçrama testlerinde yüksek asimetri düzeyine sahip sporcuların sıçrama performansları anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. SLCH asimetrisi, tüm performans testleriyle anlamlı ve orta düzeyde pozitif korelasyon göstererek motor performans üzerinde en belirgin ilişkiyi sunmuştur. Bu bulgular, fonksiyonel asimetrilerin spor performansı açısından dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, özellikle çapraz ve yan sıçrama asimetrisinin spor performansında belirleyici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the level of lower limb asymmetries in youth male soccer players and focused on the effects of these asymmetries on football- specific agility (with and without ball), change of direction (COD) and sprint performance. In addition, it also aimed to investigate the relationship between the level of jump asymmetry (low, medium and high asymmetry) and football players' agility, COD and sprint performance. Method: The lower limb asymmetries in football players, right and left, were measured in the single leg hop test (SLH), single leg side hop test (SLSH), single leg triple hop test (SLTH) and single leg crossover hop test (SLCH). To analyse the effects of asymmetries on performance, sprint test (20 meters), COD test and agility (with and without ball) tests were measured. Results: Football players with high asymmetry levels showed significantly lower jump performance in both legs, especially in the SLCH and SLTH tests (p < .001). SLCH asymmetry was significantly and moderately positively correlated with motor performance tests such as sprinting, agility and change of direction (r = 0.30-0.38), suggesting that performance decreases as asymmetry increases. Conclusion: Hop asymmetry levels may affects sprint, agility and change of direction performance in soccer players. In particular, the jump performances of football players with high asymmetry levels in SLCH and SLTH jump tests were found to be significantly lower. SLCH asymmetry showed the most significant relationship with motor performance, showing significant and moderate positive correlations with all performance tests. These findings suggest that functional asymmetries should be considered in terms of sport performance. Therefore, especially cross and side jump asymmetry are thought to be determinant in sports performance.