SCUBE-1 düzeyinin abortus imminens prognozunu öngörmedeki rolü
The role of SCUBE-1 levels in predicting the prognosis of threatened miscarriage
- Tez No: 957338
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, abortus imminens tanısı alan gebelerde SCUBE-1 düzeylerinin, gebelik prognozunu öngörmedeki rolünü araştırmak ve SCUBE-1'in preeklampsi, IUGR, preterm doğum gibi gebelik sonuçlarını öngörmedeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel prospektif çalışma, 15.07.2024–15.04.2025 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışma, toplam 100 hasta ile gerçekleştirilmiş olup; abortus imminens tanısı alan 50 gebe çalışma grubunu, 50 sağlıklı gebe ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Birinci trimester serum örneklerinden elde edilen SCUBE-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Gebelik süreci boyunca takip edilen olgulardan, gebeliği abortus ile sonlananlar gebeliğin ilerleyen haftalarına ait obstetrik ve neonatal sonuç analizlerinden çıkarılmış; bu olgular gebelik sonuçları ve komplikasyonlara ilişkin analizlere dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the role of SCUBE-1 levels in predicting pregnancy prognosis in patients diagnosed with threatened miscarriage and to evaluate the association of this biomarker with pregnancy outcomes such as preeclampsia, intrauterine growth restriction (IUGR), and preterm birth. Materials and Methods: This cross-sectional prospective study was conducted between July 15, 2024, and April 15, 2025, at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara Atatürk Sanatorium Hospital. The study included a total of 100 patients, with 50 pregnant women diagnosed with threatened miscarriage comprising the study group, and 50 healthy pregnant women comprising the control group. SCUBE-1 levels were analyzed from first-trimester serum samples using the ELISA method. Among the cases followed throughout pregnancy, those whose pregnancies ended in miscarriage were excluded from the analyses of obstetric and neonatal outcomes related to later stages of pregnancy and were not included in the analyses concerning pregnancy outcomes and complications. SCUBE-1 levels were compared between groups in terms of pregnancy outcomes and complications, with a p-value of