Kas iskelet sistemi sorunları nedeniyle fizyoterapi alan hastalarda yaşam doyumu ve ruhsal sorunlar
Life satisfaction and mental problems in patients receiving physiotherapy due to musculoskeletal disorders
  1. Tez No: 957389
  2. Yazar: OSMAN SERHAT KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, fizik tedavi merkezlerine başvuran bireylerde yaşam doyumu düzeyi ile ruhsal sağlık durumu arasındaki ilişkiyi ve bunları etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel analitik türde yürütülen araştırmaya, Yozgat il merkezinde bulunan iki hastanede fizyoterapi gören 18 yaş üzeri toplam 331 birey katılmıştır. Veriler; sosyo-demografik bilgi formu, Genel Sağlık Anketi (GSA-12), Yaşam Doyumu Ölçeği – Yetişkin Formu (YDÖ-Y), Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) Ölçeği ve VAS (Visual Analog Skala) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan testler, Spearman korelasyon ve multinominal lojistik regresyon (MLR) kullanılmıştır. Katılımcıların çoğu kadın (%61,6), daha çok 40-49 (%23,3) ve 50-59 (%22,7) yaş aralıklarında, %78,2'si evli ve %36,3'ü üniversite mezunudur. Katılımcıların yarısından fazlası orta düzeyde ağrı (%50,5) ve orta düzeyde sağlık durumu (%51,4) bildirmiştir. Çalışmaya katılanların %27,5'i düşük, %29,6'sı orta ve %42,9'u yüksek düzeyde ruhsal belirti puanına sahiptir. MLR analizine göre, yaşam doyumunun azalması, günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar yaşamanın artması, sağlık durumunu olumsuz algılama ve herhangi bir işte çalışmamak yüksek düzeyde ruhsal belirti gösterme olasılığını belirleyen önemli faktörler olarak tespit edilmiştir. Ruhsal sağlık düzeyleri, fizyoterapinin uygulandığı vücut bölgesi, daha önce fizyoterapi alma durumu, ağrı düzeyi ve diğer demografik faktörlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sonuçlar, bireylerin yaşam doyumu ve ruhsal sağlık durumlarının birbirleriyle yakından ilişkili olduğunu ve özellikle sağlık algısının güçlü bir yordayıcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, fizyoterapi sürecinde bireylerin psikososyal özelliklerinin değerlendirilmesi ve bütüncül müdahalelerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the level of life satisfaction and mental health status in individuals attending physical therapy centers, as well as the factors influencing these variables. The research, designed as a descriptive and cross-sectional analytical study, included a total of 331 individuals over the age of 18 who received physiotherapy at two hospitals located in the city center of Yozgat Turkey. Data were collected using a socio-demographic information form, the General Health Questionnaire (GHQ-12), the Personal Wellbeing Index – Adult Form (PWI-A), the Activities of Daily Living (ADL) scale, and the Visual Analog Scale (VAS). Data analysis was performed using non-parametric tests, Spearman correlation, and multinomial logistic regression (MLR). Most of the participants were women (61.6%), predominantly in the 40–49 (23.3%) and 50–59 (22.7%) age groups; 78.2% were married, and 36.3% were university graduates. More than half of the participants reported moderate pain (50.5%) and moderate health status (51.4%). Among the participants, 27.5% had low, 29.6% had moderate, and 42.9% had high levels of psychological symptom scores. According to MLR analysis, decreased life satisfaction, increased difficulties in daily living activities, negative perception of health, and unemployment were identified as significant predictors of a higher likelihood of experiencing severe psychological symptoms. Mental health status did not differ significantly based on the body region treated with physiotherapy, previous physiotherapy experience, pain level, or other demographic factors. The results demonstrate that individuals' life satisfaction and mental health status are closely related, with health perception emerging as a particularly strong predictor. Based on these findings, it is recommended that psychosocial characteristics of individuals be assessed during physiotherapy and that holistic interventions be planned accordingly.