İnme sonrası gelişen disfajide duyusal stimülasyon ve nöromusküler elektrik stimülasyon terapi yaklaşımlarının etkililiğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of sensory stimulation and neuromuscular electrical stimulation therapy approaches in post-stroke dysphagia
- Tez No: 957397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, inme sonrası disfaji gelişen hastaların yutma terapisinde NMES ve duyusal stimülasyonun bir arada uygulanmasının, sadece duyusal stimülasyonun uygulanmasından daha etkili olup olmadığını karşılaştırmak ve bu yaklaşımların etkililiğini incelemektir. Çalışmada, inme sonrası disfaji tanısı alan 20 katılımcı yer almıştır. Katılımcılar, terapi öncesi ve sonrası Videofloroskopik Yutma Çalışması (VFYÇ) ile değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Gugging Yutma Tarama Testi (GUSS), Disfaji Handikap İndeksi (DHİ), Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10), Penetrasyon Aspirasyon Skalası (PAS) kullanılmıştır. Bir gruba duyusal stimülasyon ve NMES yaklaşımları birlikte, bir gruba ise sadece duyusal stimülasyon uygulanmıştır. Analiz için SPSS 25 paket programı, verilerin normal dağılımını belirlemek için Kolmogorov Simirnov ve Shapiro Wilk testleri, bulguların analizi için Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri kullanılmıştır. Her iki grubun terapi öncesi ve sonrası bulguları karşılaştırıldığında tüm ölçeklerde anlamlı bir fark görülse de gruplar arasındaki bulgularda EAT-10 skorları hariç anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of combined neuromuscular electrical stimulation (NMES) and sensory stimulation in swallowing therapy for patients with post-stroke dysphagia, versus sensory stimulation alone, and to investigate the effectiveness of these approaches. The study included 20 participants diagnosed with post-stroke dysphagia. Participants were evaluated with Videofluoroscopic Swallowing Study (VFSS) before and after therapy. Gugging Swallowing Screening Test (GUSS), Dysphagia Handicap Index (DHI), Eating Assessment Tool (EAT-10), and Penetration Aspiration Scale (PAS) were used as materials. One group received sensory stimulation and NMES approaches together, and the other group received sensory stimulation only. SPSS 25 was used for analysis, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine the normal distribution of the data, and the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed Rank Test were used for analysis of the findings. When the findings of both groups before and after therapy were compared, a significant difference was seen in all scales, but no significant difference was found in the findings between the groups except for the EAT-10 scores. In conclusion, it can be stated that both the combined application of sensory stimulation and NMES, as well as the use of sensory stimulation alone, are effective interventions for dysphagia following a stroke.