Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalarda eritrosit içi glutatyon değerinin stemı ve nstemıön görmede etkinliği
- Tez No: 957396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET GİRİŞ: Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında mortalite ve morbiditenin en yaygın nedenidir. Akut koroner sendrom (AKS), geleneksel olarak ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STEMI), ST yükselmesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI) ve kararsız angina (UA) olarak kategorize edilen bir dizi durumu kapsar. Oksidatif stres, AKS patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, göğüs ağrısı şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda eritrosit içi glutatyon değerinin STEMI ve NSTEMI ön görmede etkinliğini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 26 STEMI tanısı ile 33 NSTEMI tanısı alan ve 27 kontrol grubundan oluşan katılımcılar prospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri ve laboratuvar parametreleri (Hb, troponin, ve glutatyon parametreleri) değerlendirildi. Eritrosit içi glutatyon parametreleri (GSH, GSSG, GSH+GSSG) ve hemoglobin-düzeltilmiş oranları ölçüldü. İstatistiksel analizler R Studio (versiyon 4.2.1) programı kullanılarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Katılımcıların demografik bulgularından cinsiyet dağılımı KONTROL grubunda 18 erkek (%66.7) ve 9 kadın (%33.3), NSTEMI grubunda 19 erkek (%57.6) ve 14 kadın (%42.4), STEMI grubunda ise 16 erkek (%61.5) ve 10 kadın (%38.5) şeklinde olup. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p:0,77). Yaş dağılımları KONTROL grubunun ortanca yaşı 60.00 (IQR: 14.83), NSTEMI grubunun 66.00 (IQR: 14.83) ve STEMI grubunun 60.50 (IQR: 19.27) olarak bulundu. Gruplar arasında yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p:0,503). NSTEMI grubunda GSH düzeyleri (847.40±98.20 µmol/L), kontrol grubuna (770.56±132.60 µmol/L) kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.046). NSTEMI grubunda troponin düzeyleri ile hemoglobin-düzeltilmiş glutatyon parametreleri arasında anlamlı pozitif korelasyonlar saptandı (GSH/Hgb: rho=0.421, p=0.015; GSH+GSSG/Hgb: rho=0.491, p=0.004; GSSG/Hgb: rho=0.425, p=0.014). STEMI grubunda ise troponin ile glutatyon parametreleri arasında anlamlı korelasyon gözlenmedi. SONUÇ: Çalışmamız, STEMI ve NSTEMI hastalarında oksidatif stres yanıtlarının farklı olabileceğini, NSTEMI hastalarında antioksidan savunmanın kompansatuvar olarak artabileceğini göstermiştir. Bu bulgu, miyokard infarktüsünün farklı tiplerinde oksidatif stres yanıtlarının patofizyolojik ve prognostik önemini vurgulamaktadır. Eritrosit içi glutatyon, NSTEMI tanısında ve risk sınıflandırmasında potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Akut koroner sendrom, STEMI, NSTEMI, oksidatif stres, glutatyon, eritrosit, biyobelirteç
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: Cardiovascular diseases are the most common cause of mortality and morbidity worldwide. Acute coronary syndrome (ACS) encompasses a spectrum of conditions, conventionally categorized into ST-elevation myocardial infarction (STEMI), non-ST-elevation myocardial infarction (NSTEMI), and unstable angina (UA). Oxidative stress plays a significant role in the pathogenesis of ACS. The aim of this study was to evaluate the efficacy of erythrocyte glutathione levels in predicting STEMI and NSTEMI in patients presenting to the emergency department with chest pain. MATERIALS AND METHODS: Participants in the study: 26 STEMI, 33 NSTEMI and 27 control presenting to Ankara City Hospital Emergency Medicine Department were prospectively studied. Demographic characteristics, comorbidities, and laboratory parameters (Hb, troponin, glutathione parameters) were evaluated. Erythrocyte glutathione parameters (GSH, GSSG, GSH+GSSG) and hemoglobin-corrected ratios were measured. Statistical analyses were performed using R studio (version 4.2.1). RESULTS: Demographic findings of the participants: Gender distribution was 18 males (66.7%) and 9 females (33.3%) in the CONTROL group, 19 males (57.6%) and 14 females (42.4%) in the NSTEMI group, and 16 males (61.5%) and 10 females (38.5%) in the STEMI group. No statistically significant difference was found between the groups in terms of gender distribution (p: 0.77). Age distributions: The median age of the CONTROL group was 60.00 (IQR: 14.83), the NSTEMI group was 66.00 (IQR: 14.83) and the STEMI group was 60.50 (IQR: 19.27). No statistically significant difference was found between the groups in terms of age (p: 0.503). GSH levels in the NSTEMI group (847.40±98.20 µmol/L) were significantly higher compared to the control group (770.56±132.60 µmol/L) (p=0.046). Significant positive correlations were observed between troponin levels and hemoglobin-corrected glutathione parameters in the NSTEMI group (GSH/Hgb: rho=0.421, p=0.015; GSH+GSSG/Hgb: rho=0.491, p=0.004; GSSG/Hgb: rho=0.425, p=0.014). No significant correlations were observed between troponin and glutathione parameters in the STEMI group. CONCLUSION: Our study demonstrates that oxidative stress responses may differ between STEMI and NSTEMI patients, with compensatory enhancement of antioxidant defense in NSTEMI patients. This finding emphasizes the pathophysiological and prognostic importance of oxidative stress responses in different types of myocardial infarction. Erythrocyte glutathione can be evaluated as a potential biomarker for ACS diagnosis and risk stratification. KEYWORDS: Acute coronary syndrome, STEMI, NSTEMI, oxidative stress, glutathione, erythrocyte, biomarker