Migren tanısı alan kadınlarda varsayılan mod ağı (DMN) yapılarının hacmi ile 2D:4D parmak oranı arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship between the volume of default mode network (DMN) structures and the 2D:4D finger ratio in women diagnosed with migraine
  1. Tez No: 957424
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR KARACA SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
MİGREN TANISI ALAN KADINLARDA VARSAYILAN MOD AĞI (DEFAULT MODE NETWORK=DMN) YAPILARININ HACMİ İLE 2D:4D PARMAK ORANI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Araştırma, migren tanısı alan kadınlarda beyin varsayılan mod ağı anatomik yapılarının hacimsel değerlendirmesi ile 2D:4D parmak oranları, testosteron ve östrojen hormonu düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Kasım 2022 – Haziran 2024 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran ve migren tanısı alan 18-50 yaş arası 33 hasta ve 26 sağlıklı kadın katılımcı dahil edildi. Katılımcıların üç boyutlu, T1 ağırlıklı beyin manyetik rezonans görüntüleri retrospekstif olarak değerlendirilmiş, varsayılan mod ağı'na ait yapıların hacimleri volBrain yazılımı kullanılarak analiz edildi. Parmak uzunluk ölçümleri 0.01 mm'ye duyarlı dijital kumpas ile ölçülüp kaydedildi. Kan numuneleri enzime bağlı immünosorbent analiz yöntemiyle çalışıldı. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE VOLUME OF DEFAULT MODE NETWORK (DMN) STRUCTURES AND THE 2D:4D FINGER RATIO IN WOMEN DIAGNOSED WITH MIGRAINE The study was conducted to investigate the relationship between volumetric assessment of brain default mode network anatomical structures and 2D:4D finger ratios, testosterone and estrogen hormone levels in women diagnosed with migraine. The study included 33 patients aged 18-50 years with migraine and 26 healthy female participants between the ages of 18-50 years who were admitted to Balıkesir University Health Practice and Research Hospital Neurology Outpatient Clinic between November 2022 and June 2024. Three-dimensional, T1-weighted brain magnetic resonance images of the participants were retrospectively evaluated and the volumes of the structures belonging to the default mode network were analyzed using volBrain software. Finger length measurements were measured with a digital caliper sensitive to 0.01 mm and recorded. Blood samples were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay. The data obtained were analyzed using Statistical Program for Social Sciences (SPSS).