Postmenopozal kadınlarda vücut kompozisyonu ve bazal metabolizma hızının uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between body composition and basal metabolic rate with sleep quality in postmenopausal women
- Tez No: 957429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, birinci basamağa başvuran postmenopozal dönemdeki kadınların antropommetrik ölçümlerinin, vücut kompozisyonu değerlerinin ve bazal metabolizma hızlarının uyku kalitesi üzerindeki olası etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Arnavutköy 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran dahil edilme kriterlerine uyup çalışmayı kabul eden postmenopozal dönemdeki kadınların vücut kompozisyon değerleri Tanita Compacto CS 601 ölçüm cihazı ile ölçülerek; bazal metabolizma hızları da Harris Benedict Formülü ile (Kadınlar için: 655,10+(9,56*ağırlık) + (1,85*boy) - (4,68*yaş)) ile elde edilmiştir. Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi soruları ile oluşturulan anket formu yüz yüz sorgulama yöntemi ile uygulanmıştır. Ölçeğin puanlanan 7 bileşenin toplam ölçek puanının 5'ten büyük olması“kötü uyku kalitesini”gösterir. Sonrasında anket verileriyle ve elde edilen antropometrik ölçüm ve vücut kompozisyon değerlerinin ile uyku kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 236 bireyin yaş ortalaması 57 ± 5,55 yıl, vücut ağırlıkları ortalama 77,67 ± 13,83 kg, boy uzunluğu ortalama 158,24 ± 6,72 cm olarak belirlenmiştir. Vücut kütle indeksi (VKİ) ortalaması 31,04 ± 5,87 kg/m² olan katılımcıların büyük çoğunluğunun fazla kilolu veya obez sınıfında yer aldığı görülmektedir. Kadınların bazal metabolizma hızı (BMR) ortalaması 1249,91 ± 165,58 kkal, kas kütlesi ortalaması 42,63 ± 5,41 kg ve kas oranı ortalaması %55,08 ± 6,45, yağ kütlesi ortalama 29,65 ± 8,74 kg ve yağ oranı %37,53 ± 5,86 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) toplam puan ortalaması 7,96 ± 4,32 olarak saptanmış olup, bu değer genel uyku kalitesinin düşük olduğunu göstermektedir. Çalışmada PUKİ toplam skoru ile yaş, kilo, boy, kas kütlesi ve oranı, yağ kütlesi ve oranı, VKİ, BMR arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p > 0,05). Sonuç: Postmenopozal kadınlarda uyku bozuklukları oldukça yaygındır (%73,7). PUKİ bu popülasyonda uyku kalitesini taramada etkili bir araçtır. Antropometrik ölçümler ve vücut kompozisyonu değerleri (VKİ, yağ kütlesi, kas oranı vb.) ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Postmenopozal kadınlarda uyku sorunları değerlendirilirken sadece antropometrik verilere dayalı yorum yapılmamalıdır. Hormonal değişiklikler, psikolojik faktörler (anksiyete, depresyon) ve yaşam tarzı alışkanlıkları daha belirleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to evaluate the potential effects of anthropometric measurements, body composition parameters, and basal metabolic rate (BMR) on sleep quality among postmenopausal women presenting to primary healthcare services. Materials and Methods Body composition measurements of postmenopausal women who applied to the Istanbul Arnavutköy No. 7 Family Health Center, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the study were obtained using the Tanita Compacto CS 601 analyzer. Basal metabolic rate was calculated using the Harris-Benedict Equation (for women: 655.10 + (9.56 × weight) + (1.85 × height) − (4.68 × age)). Sleep quality was assessed using a questionnaire based on the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) through face-to-face interviews. A global PSQI score greater than 5 indicates“poor sleep quality.”Subsequently, the relationship between the anthropometric and body composition data and sleep quality was analyzed. Results The mean age of the 236 participants was 57± 5.55 years, mean body weight was 77.67 ± 13.83 kg, and mean height was 158.24 ± 6.72 cm. The mean body mass index (VKİ) was 31.04 ± 5.87 kg/m², indicating that the majority of participants were overweight or obese. The mean basal metabolic rate (BMR) was 1249.91 ± 165.58 kcal, mean muscle mass was 42.63 ± 5.41 kg (mean muscle percentage: 55.08 ± 6.45%), mean fat mass was 29.65 ± 8.74 kg (mean fat percentage: 37.53 ± 5.86%). The mean total PSQI score was 7.96 ± 4.32, reflecting generally poor sleep quality. No statistically significant correlation was found between total PSQI scores and age, weight, height, muscle mass, muscle percentage, fat mass, fat percentage, VKİ, or BMR (p > 0.05). Conclusion: Sleep disturbances are highly prevalent among postmenopausal women (73.7%). The PSQI is an effective tool for assessing sleep quality in this population. However, no significant association was identified between anthropometric or body composition parameters (VKİ, fat mass, muscle percentage, etc.) and sleep quality. Therefore, when evaluating sleep problems in postmenopausal women, it is important not to rely solely on anthropometric data. Hormonal changes, psychological factors (e.g., anxiety, depression), and lifestyle habits may play a more decisive role.