Kalp yetersizliği olan hastaların semptomlarının değerlendirilmesi
Evaluation of symptoms in patients with heart failure
- Tez No: 957441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KALP YETERSİZLİĞİ OLAN HASTALARIN SEMPTOMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Ezgi PARLAKYILDIZ ÇAKAN Yüksek Lisans Tezi, Hemşirelik Anabilim Dalı İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisans Programı Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Sibel SERÇE Temmuz 2025, 53 sayfa Kalp yetersizliği tanısı alan hastaların yaşadıkları semptomların değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın verileri bir devlet hastanesinin kardiyoloji kliniği ve polikliniğinde kalp yetersizliği tanısı ile takip edilen hastalarla Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini devlet hastanesinin kardiyoloji kliniği ve polikliniğinde takipli, kalp yetersizliği tanısı alan tüm hastalar oluştururken, örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü 150 hasta oluşturdu. Araştırma öncesi etik kurul, kurum ve hastalardan gerekli izinler alındı. Çalışmanın verileri, Soru Formu ve Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği ile toplandı. Ölçek kalp yetersizliği hastalarında en sık karşılaşılan; dispne, yatar durumda dispne, yorgunluk, göğüs ağrısı, ödem, uyku sorunları ve baş dönmesi gibi yedi temel semptomun varlığını, sıklığını, şiddetini ve bu semptomların her birinin hastayı etkileme derecesini ölçen dörtlü likert tiptedir. Ölçekten alınan toplam puan 0-84 arasında değişmekte olup, puan arttıkça hastanın semptom varlığı, sıklığı ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada hastaların %55,3'ü 56-74 yaş aralığında ve %66'sı erkektir. Kalp yetersizliği semptom durum ölçeği toplam puan ortalaması 49,49±14,68 olan hastaların en fazla yorgunluk (8,47±2,63), nefes darlığı (8,33±2,74) ve sırt üstü yatarken nefes darlığı (7,91±3,38) yaşadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SYMPTOMS IN PATIENTS WITH HEART FAILURE Ezgi PARLAKYILDIZ ÇAKAN Master's Thesis, Department of Nursing Internal Medicine Nursing Master's Program with Thesis Thesis Advisor: Asst. Prof. Sibel SERÇE July 2025, 53 Pages The data of this descriptive study, which was conducted to evaluate the symptoms experienced by patients diagnosed with heart failure, were collected between January 2024 and January 2025 from patients followed up in the cardiology clinic and outpatient clinic of a state hospital with a diagnosis of heart failure. The population of the study consisted of all patients diagnosed with heart failure who were followed up in the cardiology clinic and outpatient clinic of the state hospital, while the sample consisted of 150 patients who volunteered to participate in the study. Necessary permissions were obtained from the ethics committee, the institution and the patients before the study. The data of the study were collected with the Questionnaire and Heart Failure Symptom Status Scale. The scale is a four-point Likert-type scale that measures the presence, frequency, severity and the degree to which each of the seven most common symptoms in heart failure patients, including dyspnea, supine dyspnea, fatigue, chest pain, edema, sleep problems and dizziness, affects the patient. The total score obtained from the scale ranges from 0-84, and it is known that the higher the score, the higher the presence, frequency and severity of the patient's symptoms. In this study, 55,3% of the patients were between 56-74 years of age and 66% were male. The mean total score of the heart failure symptom status scale was 49,49±14,68 ; and the patients experienced fatigue (8,47±2,63), shortness of breath (8,33±2,74) and shortness of breath while lying on their back (7,91±3,38) the most.