Bacopa monnieri'nin rat siyatik sinir kompresyon yaralanması üzerindeki iyileştirme etkilerinin araştırılmasi
Investigation of the healing effects of Bacopa monnieri on rat sciatic nerve after compression injury
  1. Tez No: 957500
  2. Yazar: AHMET CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA KARAGÖZ GÜZEY, DR. EBRU DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET AMAÇ Periferik sinirlerin kompresyon yaralanmaları, tüm dünyada yüksek enerjili travmalardan sonra görülebilen önemli bir komplikasyondur. Sinir yaralanması sonrası hem sinir dokusunda hem de etkilenen son organda birtakım değişiklikler meydana gelmekte ve onarım süresince bu değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Hedefimiz, periferik sinir kompresyon yaralanması üzerine Bacopa monnieri'nin uygulanmasının etkilerini ve hasarlı doku ile son organdaki histopatolojik değişiklik sürecini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmada periferik sinir kompresyon hasarında Bacopa monnieri isimli bitkisel maddenin kullanımının olası iyileştirme etkilerini araştırdık.Çalışma için kullanılacak 28 adet benzer ağırlık ve yaştaki sıçanlar 4 gruba ayrıldı.Hasarın oluşturulması için anestezi altındaki sıçanların siyatik sinirinin ortaya konmasını takiben, sinir hemostat klempi kullanarak 30 saniye komprese edildi ve işlem sonrası cerrahi alan sütüre edilip kapatıldı. Bu hasar kontrol, 1. çalışma ve 2. çalışma gruplarında oluşturuldu. 1. çalışma ve 2. çalışma gruplarında hasar sonrası Bacopa monnieri uygulandı. Bütün denekler 2. ve 6. haftalarda fonksiyonel testlere tabi tutuldu. Bu yolla siyatik fonksiyonel indeks (SFI) ölçüldü. 6. haftada deney sonlandırıldı; deneklerin hasarlı sinir örnekleri ve hem hasarlı hem sağlam taraf olmak üzere her iki gastroknemius kası çıkarıldı. Yaş kas ağırlık ölçümleri yapıldı ve örnekler patolojik incelemeye alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM Compression injuries of peripheral nerves are an important complication that can be seen after high-energy traumas all over the world. After nerve injury, some changes occur in both the nerve tissue and the affected end organ and these changes can be observed during the repair process. Our aim is to determine the effects of Bacopa monnieri application after peripheral nerve compression injuries and the histopathological change process in the damaged tissue and end organ. MATERIALS AND METHODS In this study, we investigated the possible healing effects of the herbal substance called Bacopa monnieri after peripheral nerve compression injury. 28 rats of similar weight and age to be used for the study were divided into 4 groups. Following the exposure of the sciatic nerve of the anesthetized rats , the sciatic nerve was compressed for 30 seconds using a hemostat clamp then the surgical area was sutured and closed . This damage was created only in the control, 1st study and 2nd study groups. After the damage, Bacopa monnieri was applied only in the 1st and 2nd study groups for a certain period of time. Rats in each group were individually numbered and subjected to functional tests in the 2nd and 6th weeks of the experiment. And the sciatic functional index (SFI) was measured. The experiment was terminated in the 6th week; the damaged nerve samples of the rats and both gastrocnemius muscles, both the damaged and healthy sides, were removed. Wet muscle weight measurements were made and the samples were placed in containers filled with formalin for pathological examination.