Akut pulmoner embolide MikroRna-106b-5p'nin tanısal değeri
Diagnostic value of MicroRna-106b-5p in acute pulmonary embolism
  1. Tez No: 957502
  2. Yazar: FİKRET SAMED CERİTLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Pulmoner emboli miyokard enfarktüsü ve serebrovasküler enfarktüsten sonra en sık görülen akut vasküler hastalıktır. Hastalığın tanısının doğru bir şekilde koyulması için halen kullanılmakta olan D-dimer testi malignite, operasyon sonrası dönem, travma, gebelik, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlardan etkilenip yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Bu yüzden tanısal değeri yüksek yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada mikroRNA-106b-5p (miR-106b-5p) değerinin akut pulmoner emboliyi (PE) ayırt etme yeteneği ile travma ve bazı operasyonlarda tanısal değerliliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15.12.2023 ile 15.01.2025 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda PE şüphesi ile (nefes darlığı, taşikardi, hastanın klinik bulgularını açıklayacak başka bir hastalık saptanamaması) değerlendirilip bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA) veya perfüzyon sintigrafisi çekilen hastalar dahil edildi. Çalışmaya 29 travma veya operasyon öyküsü olmayan PE tanılı hasta (Grup 1), 13 travma veya operasyon öyküsü olan PE tanılı hasta (Grup 2), 14 travma veya operasyon öyküsü olan PE tanısı almayan hasta (Grup 3) ve 21 sağlıklı gönüllü (Grup 4) alındı. Bireylerin serum mikroRNA-106b-5p değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grupları arasında yaş, cinsiyet dağılımı ve ek hastalık bakımından anlamlı fark yoktu. Grup 1'de miR-106b-5p düzeyi ortalama 38,44±92,1, Grup 2'de 94,89±219,6, Grup 3'te 102,43±237,84, Grup 4'te 12,96±30,83 olarak saptandı. Grup 1 ile Grup 2'ninmiR-106b-5p düzeyi, Grup 4'e göre istatistiksek olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0,024, p=0,039). PE'yi tahmin etmesi açısından miR-106b-5p düzeyi ROC analizi ile değerlendirildiğinde eğri altında kalan alan 0,64 olarak bulundu. miR-106b-5p düzeyinin kesim noktası değeri 4,438 olarak belirlendiği zaman duyarlılığı % 73,81, özgüllüğü % 54,29 olarak bulundu. Grup 1 ile Grup 2, Grup 3 ile karşılaştırıldığında miR-106b-5p düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: MikroRNA-106b-5p düzeyinin akut PE tanısında anlamlı olduğu ancak travma veya operasyon geçiren gruplarda tanı açısından istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Background: Pulmonary embolism is the most common acute vascular disease after myocardial infarction and cerebrovascular infarction. The D-dimer test, which is currently used to diagnose the disease correctly, can be affected by conditions such as malignancy, postoperative period, trauma, pregnancy, chronic renal failure and can give misleading results. Therefore, new biomarkers with high diagnostic value are needed. In this study, we aimed to investigate the ability of microRNA-106b-5p (miR-106b-5p) value to distinguish acute pulmonary embolism (PE) and its diagnostic value in trauma and some operations. Materials and Methods: Patients who were evaluated with suspicion of PE (shortness of breath, tachycardia, no other disease that could explain the patient's clinical findings) and who underwent computed tomography pulmonary angiography (CTPA) or perfusion scintigraphy at the Department of Chest Diseases, Faculty of Medicine, Gaziantep University between 12/15/2023 and 01/15/2025 were included in the study. Twenty-nine patients with PE diagnosis without a history of trauma or operation (Group 1), 13 patients with PE diagnosis with a history of trauma or operation (Group 2), 14 patients with a history of trauma or operation without PE diagnosis (Group 3), and 21 healthy volunteers (Group 4) were included in the study. Serum microRNA-106b-5p values of the individuals were compared between the groups. Results: There was no significant difference between the patient groups in terms of age, gender distribution and comorbidities. The mean miR-106b-5p level was 38.44±92.1 in Group 1, 94.89±219.6 in Group 2, 102.43±237.84 in Group 3 and 12.96±30.83 in Group 4. The miR-106b-5p level in Group 1 and Group 2 was found to be statistically significantly higher than in Group 4 (p=0.024, p=0.039, respectively). When the miR-106b-5p level was evaluated with ROC analysis in terms of predicting PE, the area under the curve was found to be 0.64. When the cut-off point value of the miR-106b-5p level was determined as 4.438, the sensitivity was found to be 73.81% and the specificity was found to be 54.29% . No significant relationship was found between miR-106b-5p levels when Group 1 was compared with Group 2 and Group 3. Conclusion: It was concluded that microRNA-106b-5p level was significant in the diagnosis of acute PE, but it was not statistically significant in terms of diagnosis in groups that underwent trauma or surgery.