Hemşirelerin duygusal okuryazarlık düzeylerinin cerrahi hastalarınağrı yönetimi üzerine etkisininincelenmesi
Investigating the effect of nurses' emotional literacylevels on the pain management of surgical pati̇ents
  1. Tez No: 957504
  2. Yazar: GONCA TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşire, hasta bakım bağlamında duygularla nasıl başa çıkacağını ve onlara nasıl yanıt vereceğini bilmelidir. Bu, hem sağlanan bakımı koşullandırabilecek kendi duygularını yönetmeyi hem de hastalarının duygusal ihtiyaçlarını yönetmeyi içerir. Bu çalışma cerrahi servisinde çalışan hemşirelerin duygusal okuryazarlık düzeylerinin cerrahi hastalarının ağrı yönetimi üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmanın örneklemini 330 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygusal Okuryazarlık Becerisi Ölçeği”ve“Ağrı Yönetiminde Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Araştırma verileri SPSS 27 programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler, Cronbach Alpha katsayısı, bağımsız örneklem t-test, Kruskal Wallis-H, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizi analizi kullanıldı. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda katılımcıların duygusal okuryazarlık (125,70±12,68) ve ağrı yönetiminde öz yeterlilik (87,95±11,43) düzeylerinin iyi olduğu belirlendi. Hemşirelerin cerrahi ameliyat sonrası olan hastalara en fazla tedavi uygulamalarına yer verdiği saptandı. Ağrı Yönetiminde Öz Yeterlilik Ölçeği ile Duygusal Okuryazarlık Ölçeği (r=,377; p=,000) arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulundu. Hemşirelerin hastalara daha etkili bakım sağlamak için duygusal ve empati becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Hemşirelik eğitim müfredatlarında ve sağlık kuruluşlarında hemşirelerin duygusal okuryazarlık ve ağrı yönetimi düzeylerinin artırılmasına yönelik girişimler planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The nurse should know how to deal with and respond to emotions in the patient care context. This includes both managing their own emotions, which may condition the care provided, and managing the emotional needs of their patients. This study was conducted to examine the effect of emotional literacy levels of nurses working in a surgical ward on pain management of surgical patients. This is a descriptive, cross-sectional, and correlational study. The sample of the study included 330 nurses. Data collection forms included Nurse Introductory Information Form, Emotional Literacy Skills Scale and Self-Efficacy Scale in Pain Management'. The research data were analysed using SPSS 27 software. Descriptive statistics, Cronbach Alpha coefficient, independent sample t-test, Kruskal Wallis-H, Pearson correlation and linear regression analysis were used. In line with the findings obtained in the study, it was determined that the participants had good levels of emotional literacy (125.70±12.68) and self-efficacy in pain management (87.95±11.43). It was determined that the nurses gave the most treatment applications to the patients who were postoperative. A positive and significant relationship was found between Self-Efficacy in Pain Management Scale and Emotional Literacy Scale (r=,377; p=,000). Nurses need to improve their emotional and empathy skills in order to provide more effective care to patients. It is recommended to plan and implement interventions to increase the emotional literacy and pain management levels of nurses in nursing education curricula and health institutions.