Physıcal propertıes of the atmosphere and atmosphere rıvers
Atmosferin fiziksel özellikleri ve atmosfer nehirleri
- Tez No: 957597
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya atmosferi yerçekimi etkisi, yoğunluk, sıcaklık, basınç değişimine göre çeşitli katmanlara ayrılabilir. Canlı hayatı doğrudan ilgilendiren tabaka 0-12 km arası kalınlığı olan Troposferdir. Canlıların nefes alıp vermesi ve fotosentez olayları bu tabakada oluşur. Su buharı ve çeşitli aerosollerin yüzde 99 u, bulut oluşumları da bu tabakada bulunur. Atmosferdeki doğal taşınım olayları basitçe difüzyon, konveksiyon ve hava akımları gibi yollar ile oluşur. Hava akımları dışında atmosfer nehirleri, hortumlar da birer taşınım yoludurlar. Mevsimsel olarak oluşum gösteren bu taşınım yolları Dünya iklim oluşumunun önemli bir bileşenleridir. Bu taşınım yolları sayesinde dünya üzerinde mevsimsel olarak su buharı, yağmurlar, çöl tozları, polenler, çeşitli virüsler, kimyasal bileşikler Yer yüzeyinde bir bölgeden başka bir bölgeye taşınarak Dünyadaki iklimi yaşamı oluştururlar. Son yıllarda küresel ısınmanın atmosferdeki bu doğal taşınım yollarına olan etkisi ve sanayileşmenin oluşturduğu atmosferik kirliliklerin bu yollarla taşınımı büyük endişe yaratmaktadır. Bu nedenle Dünya atmosferinde var olan doğal hava taşınım yollarının belirlenmesi, haritalanması, değişimlerin gözlenmesi için bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu tezde atmosfer fiziği ve atmosfer termodinamiğinin temel kavramları, basit atmosfer modelleri incelendi. Ayrıca atmosferde önemli bir doğal taşınım yolu olan atmosfer nehirleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The Earth's atmosphere can be divided into various layers according to the effects of gravity, density, temperature, and pressure changes. The layer that directly concerns living things is the Troposphere, which is between 0-12 km thick. The breathing of living things and photosynthesis events occur in this layer. Water vapor and 99 percent of various aerosols, cloud formations are also found in this layer. Natural transport events in the atmosphere occur simply through diffusion, convection, and air currents. In addition to air currents, atmospheric rivers and tornadoes are also transport paths. These transport paths, which occur seasonally, are important components of the Earth's climate formation. Thanks to these transport paths, water vapor, rain, desert dust, pollen, various viruses, and chemical compounds are transported from one region to another on the Earth's surface, creating the climate and life on Earth. In recent years, the impact of global warming on these natural air transport routes in the atmosphere and the transport of atmospheric pollution caused by industrialization through these routes have caused great concern. For this reason, scientific studies are being conducted to determine, map and observe changes in the natural air transport routes in the Earth's atmosphere. In this thesis, the basic concepts of atmospheric physics and atmospheric thermodynamics, simple atmospheric models were examined. In addition, atmospheric rivers, which are an important natural transport route in the atmosphere, were examined.