Konjenital üriner ve böbrek anomalisi olan erişkinler ile sağlıklı bireylerin ambulatuar kan basıncı ölçümü ile karşılaştırılması
Comparison of Ambulatory Blood Pressure Measurements in Adults With Congenital Urinary and Renal Anomalies and Healthy Individuals
- Tez No: 957654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ COŞKUN YENİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 896
Özet
Amaç: Konjenital böbrek ve üriner sistem anomalisi (CAKUT) taşıyan erişkinlerin, sağlıklı akranlarına kıyasla gizli hipertansiyon ve kardiyorenal hasar açısından riskli olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, CAKUT'lu erişkinlerde 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümlerini (AKBÖ) ve laboratuvar belirteçlerini değerlendirerek yetişkinde sessiz kan basıncını ve proteinüri yükünü tanımlamayı amaçladı. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde yürütülen tek-merkezli çalışmaya 10.02.2019-18.02.2025 tarihleri arasında CAKUT saptanan 102 erişkin ile yaş-cinsiyet-vücut kitle indeksi(VKİ) eşleştirilmiş 100 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Tüm katılımcılara ofis kan basıncı ölçümü, 24 saatlik AKBÖ (Suntech Barovo®; gündüz 15 dk, gece 30 dk aralık), biyokimya paneli, spot idrar protein/kreatinin (UPCR) ve albümin/kreatinin (UACR) oranları uygulandı.
Özet (Çeviri)
difference was not statistically significant. The ambulatory arterial stiffness index (AASI) was comparable overall but significantly higher in the ureteropelvic (UP) obstruction subgroup (UP: 0.45 [0.40–0.55] vs control: 0.38 [0.28–0.47]; p = 0,009). Multivariable regression, serum creatinine (OR 29.36; 95% CI 3.12–275.95; p = 0,003) and UPCR (OR 1.01; 95% CI 1.00–1.02; p = 0,03) independently predicted the presence of CAKUT. Conclusion: Clinically normotensive adults with CAKUT exhibit a pronounced increase in diastolic BP load—particularly nocturnally—along with heightened proteinuria. This combination of“silent hypertension”and proteinuria may have adverse cardiorenal implications. Incorporating ABPM and routine proteinuria screening into the follow-up of adults with CAKUT could enable earlier therapeutic intervention.